yH
Soru Sahibi
14 Mart 2014 13:38

Crohn & Kistik Fibrzis

merhabalar hocam,şuan 5 aylık olan oğlum 17 günlükken menenjit ön tanısıyla iki hafta antibiyotik tedavisi aldı,ancak menenjitten hiç bir zaman emin olamadılar. bebeğim ilk haftalardan itibaren yeşil,bazen sarı renkte kötü kokulu,salyalı,yağlı ishal atmakta,gaitada yağ testlerde de göründü. laktoz intolaransı düşüncesiyle 2.ayda pregomin as mamaya geçildi,sadece bununla beslenmekte anne sütü almıyor. çeşitli ilaçlar kullanıldı ancak bir türlü düzelmedi.ishalin sebebinin laktoz intolaransı ya da antibiyotik tedavis olmadığı kanıtlandı. KF teşhisi için bazı ekzonlar tarandı bulunamadı,4.ayda ter testi yapıldı sonuç 30 geldi. Gene dört aylıkken pnömoni geçirdi,çok hafif seyretti. Bir prof. dosyasını immun yetmezliği açısından inceledi,immun yetmezliği yok dedi.fekal elastaz >500. daha sonra Doktorumuz kistik fibrozisten biraz uzaklaşarak,dinmeyen bu ishal ve anüs girişindeki küçük fistül ve kızarıklıktan dolayı şimdi de infantile Crohn hastalığından şüphelendi. bunun için ASCA testi yaptırdık,o da negatif çıktı.yakında kolonoskopi yapılacak... çocuğun gelişimi gayet düzgün,kilo normal. zihinsel gelişimi bir kaç ay önden gidiyor diyebiliyorum. karnı aç olmadığı sürece ağlamayan mutlu bir bebek...ancak yağlı ve mukuslu ishal devam ediyor. yorumlarınızı büyük bir merakla beklemekteyiz. çalışmalarınızda başarılar dileriz, teşekkürler.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Tufan Kutlu
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Gastroenteroloji, Hepatoloji ve Beslenme

Çocuğu görmeden yorum yapamam. Ancak Antalya'da bir kaç adet gastroenterolog var; onların değerlendirmesi iyi olur...

17 Mart 2014 12:10