AS
Soru Sahibi
19 Mayıs 2019 15:38

Çölyak şüphesiii

Hocam tam 5 ay önce ishal ile gittiğim hastahanede 4 kilo kayıbım ile birlikte kolonoskopi ve endeskopi yapıldı biyopsi sonucumda villuslarda hafif kısalma izlenildi lenfosit 35 yazıyor du doktor ttg iga kanı istedi negatif geldi 20 üstü pozitif iken benim değerim 2.2 idi çölyak değilsin ama çölyak dışı gluten hassasiyeti denildi ben 5 ay diyet uyguladım bıraktım ve genetik test yaptırdım arada kalmamak için dq2 yarım pozitif geldi ve açıklaması şöyle yatkınlığı az derecededir tam pozitif çölyak vakalarında bulunur ben glütensiz beslendiğim an kilomu alamadım ve tuvalet problemlerim düzelmedi 25 gün gluten tüketip tekrar endeskopiye girdim ve sonucum temiz geldi prof Yüksel gümürdülü hocamıza gittim ve çölyak vakası olmadığını söyledi ilk doktorun patoloji isteme tanısında duedunum 2. Kıtaya kadar inildi görünümü normaldi bulbus görünümü doğal idi hocam ben çölyakmıyım değilmiyim bu sonuçlara göre fekal kalprotektin testide yaptırdım hocam 300 çıktı kolonoskopiye girdim crohn çıkmadı şu an 3 gündür antibiyotik kullanıyorum ama dışkılarım sağlıksız psikolojim çok bozuldu hocam bir türlü sonuca ulaşamadık

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Tarkan Karakan
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

Bu tetkiklere göre çölyak değilsiniz gibi gözüküyor. Crohn hastalığı veya başka bir inflamatuar bağırsak hastalığı olabilir. İnce bağırsaklarında araştırılmasını öneririm.

23 Mayıs 2019 19:42