KT
Soru Sahibi
22 Temmuz 2017 08:00

Çok acik BT sonucu

Cok acillll!!!! Esim 38 yasinda ve uzun zamandir hepatit b hastasi kuru oksuruk icin gittigi doktorun istedigi bt sonucumuz bu sekilde. Doktorumuz izinde pazartesi donucek ama o zamana kadar icim cok huzursuz bu konuda bilgilendirirseniz minnettar kalirim. Sol hilusta kontratsiz olduğu için optimal demonstre edilemeyen 19×10 mm boyutlu LAP a ait olabilecek görünüm dikkati çekti. Takipleri ve kontrastli toraks BT önerilir. Her iki akciger belirgin amfizematoz görünümündedir. Ve iki akciger alt lob bazal anterior ve sağ akciger alt lob bazal posterior segmentte and plate atelektazi görünümleri dikkat çekti. Sağ akciger alt lob bazal superior segmentte 18×10mm boyutlu bilobule kalsifik nodul izlendi. Ayrıca bunun 2 cm inferiorunda 6 mm ve 7 mm çaplı kalsifik noduller mevcuttur. Bu kesime komşu fibroatelektatik sekel değişiklikler mevcuttur.Sag akciger alt lob bazal segmentte komşu en geniş yerinde elm olarak ölçülen geçirilmiş ampiem sakalı minimal plevral kalinlasma izlendi.

1 cevap
Cevaplar (1)
Op. Dr. Metin Özcan
Göğüs Cerrahisi

Panik yapacak bir durum yok. Öncelikle kontrastlı toraks bt çekilmesi gerekli. Bunun sonucuna göre başka bir işleme gerek olup olmadığına karar verilir. Sanıyorum eşiniz sigara içiyor, bunu bir an önce bırakmasında fayda var.

2 Ağustos 2017 10:54