AZ
Soru Sahibi
16 Ocak 2012 15:26

çocuklarda ishal nasıl önlenir?

iyi günler Hale Hanım.7 yaşında 1.sınıfa giden kızım karın ağrısı ardından kusma ve ateşle çok bitkin düştü.kusma ve ateş bitti bu kez da ishal başgösterdi.karın ağrısı ise 3 gündür devam ediyor.aşırı halsiz ve hep yatmak istiyor.kusmaktan nefret ettiği için yemek de yemek istemiyor.ilaç kullanmayı çok seven bi çocuk değil ama bulantı şurubu Metpamid içiyor ateşi için de Calpol içirdim ama ishale bi çare bulamadık.Kendi çocuk doktorumuz şehir dışında olduğu için bu ilaçları telefonla kendisinden aldık ve kullanıyoruz.ishal halsizlik ve karın ağrısı için kızıma ne tavsiye edebilirsiniz. İlginize teşekkür ederim.İyi çalışmalar.

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Hale Yener
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları

Zuhal hanım merhaba. İshal yapan birçok etken vardır, onun için kaka tahlili yaptırıp ilaç kullanmak daha doğru olur. Ancak su gibi ,kan ve müküs içermeyen ishaller viral olabilir. Probiyotik içeren Maflor veya Reflor şase adlı ilaçtan günde 1 tane verebilirsiniz. Halsizlik sıvı kaybı nedeniyle olabilir, az ve sık olarak su, bitki çayı, ayran gibi içecekler verilebilir. İştah bulantı geçtikten sonra açılır, patates, pirinç, yoğurt, muz, elma gibi yiyecekler tercih edilmelidir.Sağlıklı günler dileğiyle.

19 Ocak 2012 17:16