67
Soru Sahibi
30 Ekim 2021 16:21

Çene altı lenf nodları

Hocam selamlar ve sevgiler. 24 yaşında erkeğim. 4 yıldır çene altımda kemiğin arkasında şiş lenf nodları var. Bunlar dışarıdan hiç belli olmuyor anca kafamı eğersem elime geliyorlar. Bir yere yapışık gibi değiller rahatça oynuyorlar. 4 yıl önce keşfettiğimde sol ve sağ çenemin altında birer tane vardı ama zamanla yanlarında yenileri çıktı. Toplamda solda üç, sağda iki tane olmak üzere 5 tane şiş lenf nodu hissediyorum. Soldakinin boyutu pişmiş bir barbunya kadar veya bir zeytin gibi ve oval gibi elime geliyor. Sağdaki ise soldakine kıyasla daha büyük. Ortalama 2-3cm gibiler. Boyutlarında zamanla çok belirgin bir degisim olmadi. En son 2 yil once cikan lenf nodu ilk basta cok kucuk geliyordu elime ancak simdi biraz buyudugunu soyleyebilirm. Ama devasa bir buyume degil, normal bir insan hissetmez bile. Bu zamana kadar zeytin buyuklugunden ceviz buyuklugune gibi bir büyüme olmadı. Bu lenf nodlarının yanı sıra son 2-3 yıldır da ağzımda sürekli aft dediğimiz yaralar çıkıyor. mutlaka iki ayda bir çıkıyor ve çıktığı zaman ağzımın hangi tarafında çıktıysa, çene altımda o taraftaki lenf nodu ağrılı hale geliyor. Aft geçtikten sonra lenf nodunun ağrısı da geçiyor. Ama boyutu hep aynı kalıyor asla küçülmüyor. Çok fazla doktora gittim ama şişlikleri ne elle bulabiliyorlar ne de ultrasonda hiçbir şey çıkmıyor. Lenfoma olmaktan korkuyorum hocam. Size iki sorum var hocam: 1. Lenfoma olmuş olan lenf nodu arada reaktif özellik gösterebilir mi? Yani ağzımda aft çıkınca lenfoma olan lenf nodu reaktif lenf nodları gibi ağrı gösterebilir mi? Yoksa lenfoma olmuş olan lenf nodunda ağrı hiç olmaz mı? 2. Ağzımdaki aftlar çene altımdaki lenf nodları şiş olduğu için çıkıyor olabilir mi? Boyle olsa bile boyutlarinin buyuk olmasi normal olabilir mi? Lenf şişlikleri harici vücudumda lenfomaya ait başka bir şikayet yok hocam. 4 yildir Vücudumun başka yerlerinde lenf nodları hissetmedim hiç. Sevgilerimle ve teşekkürler.

0
2 cevap
000 görüntülenme
Cevaplar (2)
Doç. Dr. Nuri Haksever
Doç. Dr. Nuri Haksever
Dahiliye - İç Hastalıkları , Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları

Sizde lenfoma olduğunu duşunmuyorum. Muhtemelen ağız hijyeni bozuk veya dişlerinizde sorun var. Sigara içiyorsunuz vb. Lenf bezleri bundan oluyordur. Vitamin eksikliği vardır. Aft olması da bağışıklık sisteminin bozuk olduğunu gösterir. Bu durum düzeltilmezse bağışıklık bozulması istenmeyen sağlık sorunlarına neden olabilir. O nedenle bunları alarm olarak kabul edip sonucu değil, sebebi bulup süreci düzeltmeye çalışın.

30 Ekim 2021 19:09
67
Soru Sahibi

Öncelikle cevabınız için teşekkür ediyorum hocam. Size karşı çok açık ve dürüst olacağım. Kendime ve sağlığıma hiç dikkat etmeyen biriyim. Çok düzensiz bir hayatım var, bazen sabah 6 da bazen gece 3te 4te yatarım. Doğal olarak da güne çok geç başlar ve çok sağlıksız beslenirim. Son zamanlarda beslenme konusunda kendime dikkat etmeye başladım ancak hayatım çok düzensiz. Aynı zamanda dediğiniz gibi ağzımda çok fazla sorunum var. Dişlerimi en son ne zaman fırçaladım hatırlamıyorum. Diş etlerim en küçük zorlanmada kanar, dişlerim hafif de olsa sallanıyor. Ağzımda genelde küçük de olsalar bir sürü tedavi gerektiren çürükler var. Özellikle de arka dişler. Hatta bir tanesi 3 yıl önce dolgu yapıldı. Ancak dolguya kadar bana çok sorun çıkarmıştı çok ağrısı olmuştu. Hatta doktor dişin içinden çıkardığı mikrobu görünce "Normal şartlarda bu dişin sana çok problem çıkartmasi gerekirdi, ağrıdan duramazdın. Çıkartmaması mucize olmuş" demişti. Bunlar dışında 20lik dişlerim yarım bir şekilde çıkmış. 17-18 yaşlarımda da bana çok ağrı ve şişlik yapmışlardı. En son doktora gittiğimde çekilmeleri gerektiğini iltihap vs yapabileceklerini söylemişti ancak çektirmedim. Bütün çürük diş tedavilerim de yarım kaldı. Son olarak da çene eklemlerim sorunlu. Ağzım yamuk kapanıyor ve çenemi her açtığımda hafif acı eşliğinde yoğun kemik sesleri ve bazen yırtılma sesleri duyuyorum. Maalesef bu tedaviyi de yarım bıraktım. Bütün bunlara bir de aftlar eklenince, sanırım lenfomadan ziyade ağız problemleri çok daha ağır basıyor hocam. Ama takıntılı biri olduğum için hep en kötüsünü düşünüyorum. Ve tabi bir de elime gelen lenf nodlarının 2-3cm olan boyutu beni korkutuyor...

1 Kasım 2021 04:14
Doç. Dr. Nuri Haksever
Doç. Dr. Nuri Haksever
Dahiliye - İç Hastalıkları , Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları

Eğer tedavinizi ysptirmazsaniz bağışıklık sistemi yanlış yönde uyarılır ve lenfoma benzeri tablo ortaya çıkabilir

1 Kasım 2021 20:41
Doç. Dr. Nuri Haksever
Doç. Dr. Nuri Haksever Dahiliye - İç Hastalıkları , Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları

Yazar toplam 3452 soru cevapladı.

Doktorun Cevapladığı Diğer Sorular
Tiroid Doç. Dr. Nuri Haksever
Düşük şeker Doç. Dr. Nuri Haksever
Tsh ve insülin direnci yüksekliği Doç. Dr. Nuri Haksever
KAN TAHLİLİ DEĞERLERİ Doç. Dr. Nuri Haksever
Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları İle İlgili Diğer Uzmanlar
Uzm. Dr. B. Ogün Hatiboğlu Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları
Prof. Dr. Mehmet Fatih Kılıçlı Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları
Prof. Dr. Abdulkadir Ömer Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları
Prof. Dr. Süleyman İpekçi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları
Prof. Dr. Mustafa Altay Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları
Facebook Twitter Instagram Youtube