ke
Soru Sahibi
21 Nisan 2022 10:19

Çekingen kız

Merhaba Hocam 10 yaşında bir kızım var. Küçüklükten beri çekingen ve utangaç anne baba olarak elimizden geleni yaptık ama hiç sıkmadık. Aile ortamimizda çok iyi. Bagırgan ve baskıcı bir aile değiliz... nerede hata yaptık bilmiyorum kızım anne bana ben sizden çok çekiniyorum dedi en basiti sokakta oyun oynarken siz bakmayın diyor baktık mi kendini geri çekiyor ve oyun oynamıyor yanımızda telefonla konuşmaya çekiniyor. Yeni arkadaslık kurmuyor. Anne sen git veya baba.sen git ben tanışırım diyor ... Ne yapmam lazım uzmandan yardım almam lazım mı geçer diye bekliyorum. Guzelce konuşuyorum kızımla ama değişen birsey yok hatta tam tersi daha da çekiniyor.

0
2 cevap
000 görüntülenme
Cevaplar (2)
Çocuk Gelişim Uzmanı Seda Kara
Çocuk Gelişim Uzmanı Seda Kara
Çocuk Gelişim , Pedagoji

Merhaba Ebru hanım, çocuğunuzun sizler ile ev ortamında iken rahat olduğunu fakat dışarı çıktığınız zamanlarda sizler varken çekindiğinden bahsetmişsiniz. Bu tarz davranışları genel olarak çocuklar ebeveynleri tarafından eleştirilmek istemediği, ebeveynlerin gözündeki yerini korumak istediği için yapabilir hale gelebiliyorlar. bu kaygı ile ebeveynlerin yanında bir şeyler yapmaya çekinir hale gelebiliyorlar. İlişkinizde böyle durumlar olup olmadığına bakıp, bu tarz zamanlarda sizler de neler oluyor buna bakmaya çalışabilirsiniz. Bu zamanlarda çocuğunuz sizden ne yapmanızı bekliyor? Sizi hangi davranışı görmemek adına göndermek istiyor bunlara bakmak sorunun çözümü için bir kapı aralayabilir. Herkes biriciktir ve yaşantılardan etkilenme durumları kendine özeldir. Burada muhtemel durumlardan biri ile ilgili yorum yapmış olup daha detaylı bir değerlendirme için bir uzmanla görüşmeniz faydalı olacaktır.

27 Nisan 2022 13:16
ke
Soru Sahibi

Teşekkürler Seda Hanım. Doğru diyorsunuz nerede hata yaptığımı çok iyi anladım. Kendim çözmeye çalışacağım eğer olmazsa bir uzman yardımı alacağım.

27 Nisan 2022 22:46
Çocuk Gelişim Uzmanı Seda Kara
Çocuk Gelişim Uzmanı Seda Kara
Çocuk Gelişim , Pedagoji

.

6 Temmuz 2022 21:47
Çocuk Gelişim Uzmanı Seda Kara
Çocuk Gelişim Uzmanı Seda Kara Çocuk Gelişim , Pedagoji

Yazar toplam 2 soru cevapladı.

Doktorun Cevapladığı Diğer Sorular
Çekingen kız Çocuk Gelişim Uzmanı Seda Kara
Pedagoji İle İlgili Diğer Uzmanlar
Çocuk Gelişim Uzmanı Seda Kara Çocuk Gelişim , Pedagoji
Facebook Twitter Instagram Youtube