KM
Soru Sahibi
21 Aralık 2017 17:15

candidas agiz mantari

Merhaba Doktor Hanim, size sormak istedigim bir soru var, suan ben polonyada yasiyorum, yaklasik iki ay once suhpeli bir iliskiden sonra, agizimda ve bogaizimda sorun cikti (dil sarilma bogiz kirmizi, ic yanaklar krem sekli beyz tabaka, alt dislarimin dudak alti kirmizi), bir sruru ilac verdim doktorlara gitigimde dil sorun yuzundan tam anlasamiyoruz. bana agiz mantari ya candidatisis dedi, oyle bir test yapmadan, ilaclari kulandim hala kullanmaktayim ama her hangi ilerme yok, dil biraz daha iyi ama bogaiz cok berbat, asiri stres yapiyorum, iliskiden 21.gununde hiv testi yaptim negative cikti ancak bu agiz sorunu gecmedi, candidatya baktigi zaman diyet yapmak gerekiyormus ama buradaki doktorlar sadece bni limona yasakladi, hersey yeyiblirsini dedi, sizce ne yapablirim bu konuda, burada test yapmaya gerek yok diyorlar ilc verip gonderiyorlar iki ayda herhangi bi ilerme olmadi. lutfen bi yardim edin.

0
4 cevap
000 görüntülenme
Cevaplar (4)

Kandidiazis rahatsızlıklarında antifungal ilaçları hastalarımıza öneriyoruz.Bazen sadece o bölgeye yüzeysel olarak uygulanan ilaçlar yeterli kalmamakta ağızdan sistemik olarak ilaç reçete edebiliyoruz. Ağız içerisindeki rahatsızlığınızın kesin tanısı laboratuvar tetkikleriyle saptanabilir.Kültür testi yapılmasını siz talep edebilirsiniz. Oral kandidiazis birçok rahatsızlığa bağlı olarak bağışıklık sistemi azalan pek çok kişide görülebildiği gibi aynı zamanda Hıv bulaşı olduktan sonrada görülebilmektedir. Bulunduğunuz bölgede enfeksiyon hastalıkları bölümünde ELiSA testi yaptırmayı talep edebilirsiniz. Elisa testi antikor düzeylerini saptamaktadır.HIV bulaşı olduktan sonra antikorların saptanabilir düzeye ulaşması için ortalama 6-12 hafta geçmesi gerekmektedir.Dünya Sağlık Örgütü şüpheli ilişkilerden sonra test sonucu negatif olan kişilerde 3 ve 6 ay sonra testin tekrar edilmesini önermektedir.Kesin tanı için enfeksiyon hastalıkları bölümünden "Elisa testi" ve "kültür testi" talebinde bulunmalısınız. Geçmiş olsun.Sağlıklı günler dilerim.

23 Aralık 2017 10:31
KM
Soru Sahibi

Peki doktor hanım ilişkiden üç gün sonra ortaya çıkması hivle ilgisi olabilir mi? Çünkü hiv belirtileri en az 1 hafta sonra başlıyor bildiğim kaderiyle ayrıca bende herhangi başka belirtesi yok, bi de herşey yebilir miyim? Sorun bağışıklık sistemini ise eğer güçlenmem gerek genelde diyorlar şekerden uzak dur, meyve yemeden nasıl olacak bu? Benim Bu daha çok pamukçük benziyor bu pamükçük ağız mantar aynı mi, İngilizcesi oral thrush?

23 Aralık 2017 10:44

Hastalığın halk arasında bilinen ismi pamukçuktur , candida albicans, mantar enfeksiyonu bunlar aynı şeydir.Baharatlı gıdalardan uzak durmalısınız.Bölgeyi temiz tutmaya çalışarak ağız hijyeninize dikkat etmelisiniz.Şekerli ve asitli(limon,kola) yiyecekler ağız içerisinde bakteri miktarında da artışa neden olacağı için genel olarak tavsiye etmiyoruz.Bunlar tatlılar, çikolata, ağdalı tatlılar, jelibon,yapışkan şekerlerdir.Meyve tüketmenizde dişlerinizi düzenli fırçaladığınız sürece herhangi bir sorun yok.Yemek yedikten sonra tuzlu ve karbonatlı su ile yapacağınız gargara bu konuda iyi bir yardımcı olacaktır.HIV konusunda kesinlikle ilgisi vardır ya da yoktur diye bir şey söylenemez.O konuda sizi en rahatlatacak cevabı ancak Elisa testi sonuçlarınız ile alabilirsiniz.

23 Aralık 2017 11:50
KM
Soru Sahibi

tessekur ederim cevaplariniz ve sabriniz icin, son sorularim olacak lutfen, bu hiv virusu bilertsi verirse, tek bir belirtesi mi olacak yoksa bilerti verdiginde bir kactane birden mi olacak, onrek veryim bir tek ates olabliir mi yoksa ates yaninda ishal bas agiris ve gece terlmesi de mi olacak? ikinci sorum dun de soyledigim gibi agizim icin doktor bana ilk baslarda FLUCOST 100 mg verdi, iki hafta kullandim ise yaramdi, yani bogaiz kirmizi yanaklar ayni bu ara bu sorun basladiginde benim dil alti dumarlar bia kalin oldu bazen morarliyordu, bu ilac yarmadgiinde doktor uc gunluk SUMAMED 500 antiboytik kullandirdi, o da ise yaramadi bu doktor dormotlogy bu ara dis hakimligi de gittim o da bi suru probiytok verdi ki onlardan bir tanesi hala kullaniyorum ETNEROL 250 ve vitamin C ve baska vitamin daha, sonra beni bogaiz doktora yonlindirdi o doktor bir mide ilaci yaninda eczanede hazirlaycak bir damla verdi ki icindekiler . nystatyna 100 000 neyomanil 0 5 anaesthesimi 95 glycerini ad 30 Fsd bu ilaclari gunde uc kez pamuckla dil uzerinde ve her yeri tmeizleyrek kullaniyorum anack doktor hanim dun degil onceki gun, temizlerken dil alti arka kismini yaniklarin beyaz tabakiyi temizlerken dilim altinde kucuk findik kadar bir morar sismmesi ortaya cikti, oyle sanki balon gibi ici dolu, bu bunlari kullanirken dil alti dumarlar asiri hisas ve belirgin oluyor mor sekilinde ama kucuk balan oyle ekstra et gibi duryor orada, soru su ki bu sizce neden olmus olablir? kusura bakmayin uzun oldu. cevap veriniz icin simdi tessuker ederim.

24 Aralık 2017 12:50

Bulgu sayısı Elisa kadar net bir bilgi vermez.Tedavi süreciniz için enfeksiyon hastalıkları bölümünde ELİSA testi yaptırabilirsiniz.Geçmiş olsun.Sağlıklı günler dilerim.

2 Ocak 2018 11:19
KM
Soru Sahibi

Merahba Doktor Hanim, Hatirlarsiniz ben bir kac kez hiv ve agiz sarilimasi hakkinda size sormustum, sizinle danismak istiyorum bu konu hakkinda, ben iliskinin 91, 94 gununde anti hiv 1/2 ve ab combo testi yaptirdim sonuc negativ, ve agizdan ve bogaizdan doktor ornek aldi lab testi yaptirdim onlarda normal benim agizim belirtleri Kandidiazise benziyordu ki doktor da oyle soylip ilaclar kullandirdi burada ama sonuclar cikinca candida degildir dedi doktor, simdi yaklasik 3 aydan fazla gecti o iliskinin ve ardindan agizda cikan sorunu suan butun kan testleri normal agizdan alnan ornek normal ama agizim ayni, dil bayaz lekeler var bogaizim kirmizi bazen yutma guclugu cikiyorum oyle yemek yerken degil bazen, sizce bu ne olablir bu konuda baska yapilcak bisy var mi?

30 Ocak 2018 16:51

Merhabalar, test sonuçlarınız doktorunuzun da söylediği gibi normal çıkmış ise ancak sorununuz devam ediyorsa konu ile ilgili olarak bölgenizdeki "ağız hastalıkları uzmanı" yada "oral diagnosis uzmanı" bir hekime başvurmanızı tavsiye ederim. Bu konu ilgili uzmanlık alanlarının konusudur, gerekli tedavi bilgilerini o şekilde alabilirsiniz.

2 Şubat 2018 10:04
Dt. Elif Beycan Şen
Dt. Elif Beycan Şen Diş Hekimi

Yazar toplam 54 soru cevapladı.

Doktorun Cevapladığı Diğer Sorular
Panik atak Dt. Elif Beycan Şen
estetik diş hekimliği Dt. Elif Beycan Şen
20 lik dis Dt. Elif Beycan Şen
Protez hakkinda Dt. Elif Beycan Şen
Diş çürüğü Dt. Elif Beycan Şen
Diş Hekimi İle İlgili Diğer Uzmanlar
Dt. Ayzıt Umay Dal
Dt. Ayzıt Umay Dal Diş Hekimi
Dt. Bilal Çatık
Dt. Bilal Çatık Diş Hekimi
Dt. Burak Hanus
Dt. Burak Hanus Diş Hekimi
Dt. Mehmet YILDIZ
Dt. Mehmet YILDIZ Diş Hekimi
Facebook Twitter Instagram Youtube