te
Soru Sahibi
17 Ocak 2021 12:27

ca125 sonucum

Merhaba hocam, ben 22 yaşında bakire bir kızım.Sarı kokulu akıntı sebebiyle ki bu yaklaşık 1 seneyi aşkındır var, cuma günü kadın doğuma gittim. Karnımdan genital bölgeme kadar ultrasonda kendisi baktı ve güzel ultrasonun dedi.Kan ve idrar testi istedi 5 tüp verdim.Adetim bittikten 1 gün sonra gitmiştim doktora ve ca125 değerim 62 çıktı aşırı korktum bu yaşta böyle bi şey olabilir mi bir şey olsa ultrasonda çıkmaz mıydı çok ağlıyorum sonucu görünce doktoru aradım korkma 2 hafta sonra aç ve idrar sıkışık gel dedi stresten hiç ağrımayan kasıklarım 2 gündür ağrıyor yemeden içmeden kesildim sizce yarın aile hekimine gidip ca için kan vermeli miyim ne yapmalıyım yardımınıza ihtiyacım var... ultrasonda yoksa neden 62 çıktı bunun sebebi hormonların adetten 1 gün sonra bile düzelmemesi olabilir mi yarın versem mi sizce? ne şişlik ne ağrı ne tokluk hissi hiçbir şeyim yok...ben enfeksiyon vardır ilaç verir geçer diyordum psikolojim bozuldu..çok teşekkürler

3 cevap
Cevaplar (3)
Doç. Dr. Mehmet Fırat Mutlu
Kadın Hastalıkları ve Doğum , Üreme Endokrinolojisi ve İnfertilite

ADETLİ İKEN VERİLDİ İSE KANINIZ YÜKSEK ÇIKABİLİR, ULTRASON İLE YUMURTALIKLARINIZ MUTLAKA DEĞERLENDİRİLMİŞTİR.EĞER NORMAL İSE JİNEKOLOJİK AÇIDAN ENDİŞE VERİCİ BİR DURUM DEĞİL

18 Ocak 2021 11:33
te
Soru Sahibi

hocam adetim bittikten 1 gün sonra vermiştim önceki gün az da olsa oluyordum 1 günde değerler normale döner mi? ben aile hekimine gidip kan vereceğim yarın çünkü çok korktum 2 hafta bekleyemem psikolojik olarak kötüyüm ne ağrım ne sızım var adetim de çok düzenli ben enfeksiyon kapmışımdır ilaçla geçer dedim her şeyim normal çıktı ca125 böyle çıktı kısacası adet bittikten 1 gün sonra bile olsa kan yüksek çıkabilir mi sizce? teşekkürler.

18 Ocak 2021 14:02
Doç. Dr. Mehmet Fırat Mutlu
Kadın Hastalıkları ve Doğum , Üreme Endokrinolojisi ve İnfertilite

TESTİ TEKRAR ETMENİZ VE ULTRASON İLE YUMURTALIKLARDA KİSTİK BİR YAPI VAR MI DEĞERLENDİRİLMENİZ UYGUN OLUR

19 Ocak 2021 10:45
te
Soru Sahibi

hocam çok sordum kusura bakmayın ama bu son :)) ben dün tekrar dediğiniz gibi ultrasona girdim hem kadın doğum doktoru hem de radyoloji doktoru baktı çünkü doktorum her şeyden emin olalım belki ben görmemişim dedi ve koyu yazılan kısımlardan biri 10 mm dominant foliküler yapı yazıyor bu önemli mi birde mesane yolunda hematüri ya da inflamatuvar debris? yazıyor. ca125 değerim de 4 günün sonunda 40’a düşmüş doktor önemli değil bunlar dedi idrar verdim yine normal idrarda az miktarda bakteri üredi, az sayıda lökosit 4-5 eritrosit var diyor ama kültür daha çıkmadı.. görüşlerinizi merak diyorum teşekkürler

20 Ocak 2021 09:20
Doç. Dr. Mehmet Fırat Mutlu
Kadın Hastalıkları ve Doğum , Üreme Endokrinolojisi ve İnfertilite

idrar kültürü sonucu ile tedaviniz düzenlenir, yumurtalıktaki ksit için endişelnemenize gerek yok,

20 Ocak 2021 10:48