al
Soru Sahibi
11 Eylül 2021 09:29

Bt kısırlık

Doktor bey iv kontrastlı bt çekiminin 11 gün sonrasında fsh hormonum normalde 3 çıkarken 5 çıktı. Kontrast maddeli bt kısırlığa neden olur mu ? Adetim çok bozulmadı sonraki iki ayda.

2 cevap
Cevaplar (2)
Prof. Dr. Zekai Pekkafalı
Radyoloji , Girişimsel Radyoloji

Merhaba. Kontrast madde nedeniyle değil ama alınan yüksek radyasyon nedeniyle kısırlık riskinde artış olabilir. Geçmiş olsun.

11 Eylül 2021 10:41
al
Soru Sahibi

Hocam kısırlık riskinde artış kaç bt sonrasında anlamlı hale gelir ? yapılmış 3 4 bt yüksek riskli midir ? Bir ya da ikisi çocukluğumdaydı (8 9 yıl önce ) biri 2017 yılında kaza geçirdiğimdeydi diğeri ise 2019 yılında çekildi.Yaşım 21.Adetlerim 30 32 gün arasında düzenli,ancak usg görüntüsü pcos görüntüsünden hafif pco görünüme değişti :( Fsh 3 ken artık 5.

12 Eylül 2021 00:09
Prof. Dr. Zekai Pekkafalı
Radyoloji , Girişimsel Radyoloji

Kısırlık riskinde yumurtalıklara doğrudan alınan radyasyon daha fazla risk artışı yapar. diğer bölgelerin tomografisi anlamlı bir artış yapmaz. standart bir radyasyon dozu kısırlık ilişkisi rakamı yoktur. polikistik over hastalığı da kısırlık için bir risktir. Ama bu riskleri takıntı haline getirmen de doğru değildir. sağlıcakla

12 Eylül 2021 01:04