KR
Soru Sahibi
2 Kasım 2023 20:26

BOYUN VE BEL MR RAPORU HAKKINDA

SERVİKAL MR YÖNTEM: FSE T1, FRFS T2 ağırlıklı Sagital; AKSİYEL 2D MERGE BULGULAR: Servikal aks doğaldır. Servikal vertebra korpus yükseklikleri ve sinyal intensiteleri doğaldır. C2-6 disk düzeyinde hafif dejenerasyonla uyumlu intranükleer kleft görünümü mevcuttur. C3-4 disk düzeyinde santral-sağ paramedian hafif geniş tabanlı protrüzyon dikkati çekmiştir. Subaraknoid BOS mesafesi daralmıştr. Kök yada kord basısı izlenmemiştir. C4-5 disk düzeyinde sağda unsinat proces hipertrofisinin eşlik ettiği sol paramedian-sağ foraminal hafif geniş tabanlı protrüzyon dikkati çekmiştir. Korda sağ anteriordan kontakt izlendi. Kord sinyal intensitesi hafif artmıştır. Sağda foraminal C5 sinir köküne yakın komşuluk izlendi(kontakt?). C5-6 disk düzeyinde santral-sol foraminal geniş tabanlı protrüzyon izlendi. C6 sinir köküne kontakt mevcuttur. Korda sol anteriordan bası izlendi. Kord sinyal intensitesi hafif artmıştır. Kök basısı izlenmedi. Diğer intervertebral disklerin konfigürasyonları normal olup spinal kord’a belirgin bası izlenmemiştir. Sinir kökleri serbesttir. Nöral foramen genişlikleri normal sınırlardadır. Spinal kanal genişliği normal sınırlardadır. Spinal kord normal kalibrasyonda olup belirgin patolojik sinyal değişikliği göstermemektedir. Paraspinal yumuşak dokularda belirgin patolojik görünüm saptanmamıştır. LOMBER MR YÖNTEM: Sagittal T2 fr FS, sagittal T1 spin eko FSE, aksiyal T2 HIGHR BULGULAR: Lomber lordoz hafif artmıştır. Lomber vertebra korpus yükseklikleri ve sinyal intensiteleri doğaldır. İntervertebral disk aralıkları normal genişliktedir. Tüm intervertebral disklerin konfigürasyonu doğal olup tekal keseye belirgin bası saptanmamıştır. Sinir kökleri serbesttir. Nöral foramen genişlikleri normal sınırlardadır. Faset eklemlere ait patolojik görünüm saptanmamıştır. Spinal kanal genişliği normal sınırlardadır. Spinal kord normal düzeyde sonlanmaktadır. Spinal kord’un inceleme alanındaki kesimlerinde belirgin patolojik sinyal değişikliği izlenmemiştir. Paraspinal yumuşak dokularda belirgin patolojik görünüm izlenmemiştir. TORAKAL MR Uygulanan Sekanslar: Sagital planda FSE T1, FSE T2, Aksiyal planda FSE T2 ağırlıklı sekanslar alınmıştır. İnceleme; Torakal vertebra korpus yükseklikleri normaldir. T10 ve t8. vertebra korpus inferior endplatoda milimetrik schmolr nodül formasyonu izlendi. Torakal spinal kord intensitesi ve genişliği normal olarak değerlendirildi. T10-11 disk düzeyinde santral protrüzyon izlendi. Anterior subaraknoid BOS mesafesi daralmıştır. Kök yada kord basısı izlenmemiştir. T8-9 disk düzeyinde sağ paramedian-sol paramedian geniş tabanlı protrüzyon dikkati çekmiştir. Korda anteriordan kontakt izlendi. Kök basısı izlenmemiştir. T7-8 disk düzeyinde santral protrüzyon mevcuttur. Korda anteriordan kontakt izlendi. Kord sinyal intensitesi hafif artmıştır. Kök basısı izlenmedi. Torakal spinal kanal genişliği tüm düzeylerde normaldir. hocam bu sonuçlar için fizik tedavi harici ekstra gerektiren bir durum var mı yardımcı olur musunuz ?

2 cevap
Cevaplar (2)
Prof. Dr. Semih Keskil
Beyin ve Sinir Cerrahisi

Burada ciddi ifadeler var, nerede yaşıyorsunuz?

3 Kasım 2023 11:47
KR
Soru Sahibi

Samsun da yaşıyorum hocam

3 Kasım 2023 12:35
Prof. Dr. Semih Keskil
Beyin ve Sinir Cerrahisi

Madem uzakta değilsiniz dilerseniz asistanım Nil hanımdan bir randevu alıp gelin de detaylı bir değerlendirme yapabileyim. Saygılar

3 Kasım 2023 13:04