DM
Soru Sahibi
25 Mart 2024 18:21

BOYUN USG SONUÇ

Merhaba hocam cevabınız için şimdiden teşekkürler Nasıl bir yol izlemem lazım? BOYUN ULTRASONOGRAFİ İNCELEMESİ Bilateral boyun bölgesinde cilt ve cilt-altı yağlı doku seviyeleri tabiidir. Her iki submandibuler gland normal lokalizasyonda olup, parankim ekoları tabiidir. İntraglandüler patolojik bulgu tespit edilmemiştir. Sağ tiroid lobu boyutları 22x14x45 mm, sol tiroid lobu boyutları 17x11x41 mm, istmus kalınlığı 2-3 mm ölçülmüştür. Her iki tiroid lobu boyutları, istmus kalınlığı normaldir. Sağ tiroid lobu anteriorunda zorlukla seçilen, yaklaşık 1,5 mm çapında anekoik kistik kolloidal mikronodüler lezyon saptanmıştır. Sol tiroid lobu homojen hiperekojen olup belirgin bir nodüler yer kaplayan lezyon izlenmedi. Her iki lobu vaskülarizasyonları normaldir. Her iki parotis bezi normal lokalizasyonda olup, parankim ekojeniteleri tabiidir. Her iki parotis bezi parankiminde solid veya kistik lezyon saptanmamıştır. Sağ submandibular üçgen düzey Ib de; en büyükleri 14x8 mm, 12x7 mm boyutlarında 2-3 adet, sol submandibular üçgen düzey Ib de ise en büyükleri 14x7 mm ve 14x6 mm boyutlarında 3-4 adet, santralinde nonspesifik benign yağlı ekojenik hilusu bulunan, patolojik büyüklükte olmayan reaktif lenfadenopatiler saptanmıştır. Submental bölgede düzey Ia da sağda 5x3 mm, solda 6x4 mm boyutlarında, santralinde nonspesifik benign yağlı ekojenik hilusu bulunan, patolojik büyüğü olmayan reaktif lenfadenopatiler görülmektedir. Her iki taraf orta-üst jugular lenf nodu zincirinde düzey II-III te en büyükleri 8x3 mm boyutlarında ölçülen, santralinde nonspesifik benign yağlı ekojenik hilusu bulunan, patolojik büyüklükte olmayan reaktif lenfadenopatiler görülmektedir.

1 cevap
Cevaplar (1)

Muayene olduğunuz(USG isteyen) hekim arkadaştan bilgi almanız daha doğru olur ben Kardiyoloji hekimiyim, alanım olmayan bir konuda size yardımcı olamam maalesef.

26 Mart 2024 10:14