DM
Soru Sahibi
20 Mart 2024 17:40

BOYUN USG LENF NODU

Merhaba hocam cevabını için şimdiden teşekkürler USG DE LENF NODU’DAN BAHŞEDİLMİŞ NE YAPMAM LAZIM BOYUN USG İNCELEMESİ Her iki submandibular gland simetrik boyutlarda izlenmektedir. Konturları muntazam olup her iki submandibular gland parankim ekojenitesi homojen görünümdedir. Her iki parotis gland simetrik boyutlarda izlenmektedir. Konturları muntazam olup her iki parotis gland parankim ekojenitesi homojen görünümdedir. Sol submandibuler bölgede büyüğü 11.4x5 mm, sol paravasküler bölgede büyüğü 9.4x3 mm, sağ submandibuler bölgede büyüğü 18.4x6.2 mm, sağ paravasküler bölgede büyüğü 11.9x3.3 mm 3-5 adet lenf bezi ile uyumlu nodülarite saptanmıştır. Submental bölgede 3.9 mm boyutunda lenf bezi ile uyumlu nodülarite mevcuttur. Bilateral servikal vasküler yapılara ait özellik izlenmedi. Tiroid sağ lob 17.5x47.9x13 mm; sol lob boyutu 13x38.5x10 mm; İsthmus kalın yerinde 1.9 mm ölçülmüştür. Bilateral tiroid gland boyutları normal olup parankim homojen ekojenitededir. Parankim içerisinde solid lezyon izlenmedi. Tiroid sağ lob lateralde 1.5 mm boyutunda kistik nodüler odak seçilmektedir.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Semih Keskil
Beyin ve Sinir Cerrahisi

İyi bir dahiliye hocasına ve sonra da KBB hocasına gidin efendim,

22 Mart 2024 14:08