ts
Soru Sahibi
16 Temmuz 2019 17:30

boğaza delik açılıp tüp takılması

mrb ben Ankaradan yazıyorum 1 ay önce babam beyninin sağ tarafına pıhtı atması nedeniyle yoğun bakıma yatırıldı sol kol ve bacağı felc oldu 1 aya yakın sir süredir solunum sıkıntısı nedeniyle makinaya bağlı doktor bugün bunun risk doğuracağını ve boğazina delik açılarak tüp takılması gerektiğini söyledi internette bununla ilgili yazınızı okudum yaptırmaktan başka çaremiz yık mu daha ne kadar solunum cihazında kalabilir delme işlemini yaptırırsak sonuçları ne olur bilgi verirseniz çok memnun oluruz çok şaşkın vaziyetteyiz

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Sina Ercan
Göğüs Cerrahisi

Solunum aleti desteğine ihtiyaç duymaya devam eden hastaların bir süre sonra trakeostomi (boğazdan delik açılarak nefes borusuna tüp takılması) işlemine ihtiyaç duyulur. Bu olması gereken bir uygulamadır. Solunum aletine duyduğu ihtiyaç ileride ortadan kalktığında bu deliğin tekrar kapatılması gündeme gelir. Geçmiş olsun.

18 Temmuz 2019 10:19