ŞH
Soru Sahibi
9 Ocak 2019 23:31

Böbrek Taşı

Merhaba saygıdeğer hocam. 22 aylık oğlumun sol böbrek alt polde taş var. Üç aylıkken öğrendiğimizde 3 mm boyutlarındaydı. Üç ayda bir ultrason çekiliyor ancak ilk birkaç ultrason haricinde her defasında farklı sonuçlar çıkıyor. Son iki çekiminde sadece 22 gün arayla çekildiği halde ilk çekim 3mm taş, AP çap 9mm ikinci çekim 5,9mm taş, AP çap 10,6 böbrek genişleme sebebi için önce sintigrafi istendi ilaçlı ve uzun süreli olduğu için yaptıramadık. Şimdi de idrar yollarında bir taş olup olmadığını görmek için düşük doz tomografi isteniyor. Radyasyon nedeniyle çok çaresiz kaldık ne yapacağımızı bilemiyoruz. İdrar ve kan tahlilleri temiz çıkıyor. Şuana kadar idrar yolu enfeksiyonu geçirmedi. Taş böyle bir genişlemeye sebep olabilir mi? Yaşına göre en uygun tedavi nasıl olur. Size gelsek hangi tedaviyi uygularsınız? Teşekkürler..

1 cevap
Cevaplar (1)

Merhaba Hasan bey, öncelikle geçmiş olsun. Böbrek taşları birçok nedenle ortaya çıkabilir. Kapsamlı kan ve idrar tetkikleri yapılarak metabolik nedenler de araştırılır. Aynı hekim dahi ultrason yapsa farklı zamanlarda farklı ölçümler ortaya çıkabilir. Tabi ki tomografi daha kesin bilgiler verebilir. Pelvis AP çapı normal sınırlarda. Çocuk hekiminiz (nefroloji/metabolizma) hastanızı muayene ettiğinden dolayı hastanızı çok daha iyi bileceği için size en iyi öneriyi sunacaktır. Çocuk cerrahisi ve çocuk ürolojisi daha çok girişimsel işlemler yapar, çoğu taşlar için cerrahi girişim gerekmeyebilir. İyi günler dilerim.

10 Ocak 2019 00:24