KR
Soru Sahibi
17 Eylül 2022 18:48

Böbrek Kisti

Merhaba Doktor Bey. 23 yaşında kadınım. Bazı zamanlar idrar yaparken yanma ve idrar yaptıktan sonra hala idrar varmış hissiyle idrar tahlili yaptırdım. Neredeyse bu yıl içerisinde kontrol amaçlı her yaptırdığım idrar tahlillerinde eritrosit 20 ve üstü gözüküp duruyor. Doktorumun verdiği antibiyotiklerin pek bir yararını göremediğim gibi eritrosit değerim de çok düşüş olmuyordu. Bu ay usg yaptırdığımda mesane duvar kalınlığımın 4.2mm olduğunu öğrendim. Üroloji doktorum da idrardaki eritrosit nereden geldiğini ve mesanem için kontrol amaçlı konstratlı emar yaptırmamı istedi. Emar sonucum ektedir; Karaciğer boyutları normaldir. İçyapısı homojen görünümdedir. Yer kaplayan solid/kistik lezyon izlenmedi. Hepatik ve portal venler normaldir. Safra kesesi boyut ve lokalizasyonu normaldir. İntra ve ekstra hepatik safra yolları doğaldır. Dalak normal boyut ve homojen yapıdadır. Pankreasın baş, gövde ve kuyruk düzlemlerinin görünümü doğaldır. Her iki böbrekte büyüğü sağda yaklaşık 2 cm boyutunda T1 hipo, T2 hiperintens folikül klistleri mevcuttur. Her iki böbrek normal boyut ve lokalizasyondadır. Toplayıcı sistemde dilatasyon saptanmadı. Her iki sürrenal bez normaldir. Sizce böbrekteki kistlerden dolayı idrarda eritrosit gözüküyor olabilir mi? Bu izlenen kistler tehlikeli midir, nasıl bir yol izlemem gerekir? Cevaplarsanız sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim.

1 cevap
Cevaplar (1)

Öncelikle geçmiş olsun. Böbrekteki kistler zararsız gibi duruyor. İdrardaki eritrosit içinse sistoskopi yapmak gerekebilir. Tekrar geçmiş olsun..

18 Eylül 2022 06:55