BC
Soru Sahibi
8 Kasım 2021 01:26

Bir anda gelen intihar düşüncesi?

Hocam merhabalar, iyi çalışmalar.. Yaklaşık 3 gün önce panik bozukluk, anksiyete bozukluğu tanısı aldım, 1 yıldır panik ataklarım da artarak devam ediyordu. Doktorum Cipralex ve Tranko-Buskas yazdı. Cipralex 3 gündür kullanıyorum ve 3 günün 2’sinde inanılmaz kusmalarım oldu fakat ilacı kullandıktan hemen sonra değil, yaklaşık 8-10 saat kadar sonra oluyor kusmalarım. Tesadüfi olabilir mi yoksa ilacın etkisi bu kadar uzun saatlere yayılabilir mi yan etki anlamında? Bir de gün içinde kendimi gayet sakin ve rahat hissediyordum, bu akşam ilginç bir şey hissettim. Videolar izleyip gülerken bir anda sebepsizce modum sanki yerlere düştü, sırtımdan bi soğuma hissi geldi, kafam uyuştu ve karıncalandı, hafif bi tedirginlik hissettim, tam o an aklımda intihar etme düşüncesi oluştu.. İntihar etmek istemekten bahsetmiyorum hocam ama bi an sanki “şu an intihar etsem hiçbir şey hissetmem” şeklinde bir rahatlık hissi geldi ve kendimden korktum tüylerim diken diken oldu resmen bu düşünceyle beraber.. Dediğim gibi bi intihar etme isteği falan gelmedi ama bu konuya karşı bu kadar rahat hissetmek gözümü korkuttu acaba birkaç gün daha kullanırsam artar ve bi isteğe dönüşür mü diye? Bu ilacın yan etki olarak intihar düşüncesi oluşturup oluşturmadığını bilmiyorum, yaşım 25, daha önce kullanmadığım bir ilaç ve daha 3.günüm. Üstelik sadece yarım doz kullanıyorum, 1 hafta yarım doz kullanıp daha sonra tama geçersin demişti doktorum. Uykumda problem olmadığı için trankobuskas’ı kullanmıyorum açıkçası, yalnızca cipralex. Midem bozuldu ve ishal yapma gibi bir durumu da oldu. Sizce bende yan etkileri ağır mı seyrediyor ve ilerler mi yoksa daha çok mu erken bir şey söylemek için, devam edip gözlem mi yapmalıyım hocam? Bu intihar fikrinin bir anda aklıma gelmesi ve rahatlıkla karşılamam beni çok ürpertti ne hissedeceğimi bilmiyorum. Ne önerirsiniz?

0
2 cevap
000 görüntülenme
Cevaplar (2)

Ceren hanım merhaba, Öncelikle geçmiş olsun. Cipralex ve benzeri ilaçlar panik atak ve benzeri anksiyete (kaygı) bozukluklarında etkilidir. Bu tarz ilaçların yan etkileri genellikle ilk 10-14 günde GİS (mide bağırsak sistemi) ile seyreder (bulantı, kusma, ishal gibi). Bu yan etkiler her hastada görülmez ve zaman içerisinde de ortadan kalkar. İlacın etkinliği ise 10-14. günden itibaren başlar ve sonrasında kademeli şekilde artar. İntihar düşüncesine gelirsek de eğer benzeri bir şikayetiniz olursa doktorunuza mutlaka başvurun. Saygılarımla,

8 Kasım 2021 12:53
BC
Soru Sahibi

Hocam hızlı cevabınız ve ilginiz için çok teşekkür ederim. Doktorum devlet hastanesinde olduğu için kendisine her istediğimde ulaşamıyorum maalesef.. Bir sorum daha olacaktı size izninizle, ilacı içtikten sonra kafada uğultu ve karıncalanma olması normal midir? Sanki kulaklarımdan da kısa süreli bi ateş çıkıyor. Çok uzun sürmüyor ama kendini hissettirecek kadar belirginleşiyor. Sersem gibi oluyorum ve hafif baş dönmesi oluyor, duygu geçişlerim de çok hızlı oluyor sanki, bir an mutluyum ama 10 saniye sonra o hissi mutluluğu yaşayan ben değilmişim gibi bi telaş ve hüzün kaplıyor içimi. O da çok sürmeden geçiyor ve normale dönüyorum. Bunlar ilacın etkisi midir hocam? Hiçbirinin sağlıklı düşünceler olmadığının farkındayım ama sürekli obsesif bir şekilde bunlar üzerine düşünüp duruyorum..

9 Kasım 2021 15:40

Rica ederim Ceren hanım. Büyük ihtimalle ilaç yan etkisi gibi görünüyor (duygu geçişleri değil de bu kafada uğultu, karıncalanma, ateş basması gibi yan etkiler) Umuyorum ilacınızı düzenli kullandıkça yan etkiler azalıp ilacın etkinliği artacaktır. Geçmiş olsun, Saygılarımla

9 Kasım 2021 21:46
Doç. Dr. Fikret Poyraz Çökmüş
Doç. Dr. Fikret Poyraz Çökmüş Psikiyatri

Yazar toplam 266 soru cevapladı.

Doktorun Cevapladığı Diğer Sorular
Anksiyete bozukluğu Doç. Dr. Fikret Poyraz Çökmüş
Ölmek istiyorum Doç. Dr. Fikret Poyraz Çökmüş
Öylesine bir yazı Doç. Dr. Fikret Poyraz Çökmüş
Efexor-Teşhis problemi Doç. Dr. Fikret Poyraz Çökmüş
Psikiyatri İle İlgili Diğer Uzmanlar
Uzm. Dr. Emel Özen Psikiyatri
Facebook Twitter Instagram Youtube