HH
Soru Sahibi
2 Kasım 2013 02:48

biopsi sonucu değerlendirmesi

Hocam anneme ait aşağıdaki sonucu değerlendirmenizi rica ediyoruz. saygılarımızla; Yaşı :57 yıl Cinsiyeti :Kadın Isteyen Bölüm : Gastroenteroloji Alındığı Yer :Antrum Alınma Şekil :Mide, Biyopsi Klinik Bulgularkorpus hiperemik alan korpus hıperemık alan, duodenım gluten2 antrum submukozaı lezyon-gıstş Ön Tanı • MAKROSKOPİ 1-Antrum nociııl kayıtlı gönderilmiş; küçüğü 0,2 cm, büyüğü 0,3 cm ölçülerinde 2 adet biyopsi materyalidir. Tamamı 2p1k takibe alındı. 2-Korpus kayıtlı gönderilmiş; küçüğü 0,2 cm, büyüğü 0.3 cm ölçülerinde 2 adet biyopsi materyalidir. Tamamı 2plk takibe alındı MİKROSKOPİ Mide antrum ndodül ve korpus mukozası kesitlerınde; yüzey epıteli korunmuş olup. foveolalar hiperplastiktir. Yüzeyel mukus tabakası içinde H Pylori gorunumünde mikroorganızma izlenmerniştıt Lamina propriada ödem, orta yoğunlukta lenfosıt ve plazma hücresı infiltrasyonu görülmektedir Korpusda fokal alanlarda mukoza kalınlığında ve gland sayısında azalma izlenmektedir. Lamina propriada az sayıda küçük çaplı ve gruplar oluşturmuş endokrin hücreler izlenmiştir. Metaplazi veya dısplazı görülmemiştir Histokimyasal inceleme:2 adet Gıemsa (Antrurn ve korpııs ıçin) IMMÜNOHISTOKİMYASAL BOYAMALAR Antrum nodül olarak kayıtlı dokularda Ki-67 proliferasyon zonunda pozitif, yüzeyde negatiftir Bu dokuda neuroendokrin hücere artışı yoktur. Korpus dokusu (2 nolu) synaptofızin ve kromogranin ile birkaç odakta 8- 9 hücreden oluşan endokrin hücre artışı vardır. TANI Kronik gastrıt, antrum ve korpus. Orta dereceli atrofı, neuroendokrın hücre hıperplazisi, nodüler tip, korpus. Mide, antrum ve korpus. endoskopik blyopsiler

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Özlem Er
Tıbbi Onkoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

Bu sonucu endoskopiyi yapan Gastroenteroloji uzmanının değerlendirmesi uygun olur. İyi günler Dr O Er

2 Kasım 2013 07:02