BD
Soru Sahibi
22 Şubat 2019 08:32

Bilirubin Yüksekliği

Merhaba, 14 Şubattan bu yana sürekli artış gösteren bilirubin değerlerim beni korkutmaya başladı. 14 Şubat’ta 2.31 iken, 15 Şubat’ta Safra kesemde bulunan taş ve çamurdan dolayı Ercp tedavisi gördüm. 19 şubatta ise Safra kesem ameliyatla alındı. 21 Şubat tarihi itibariyle Bilirubin değerlerim 6.37. Ne yapmalıyım?

3 cevap
Cevaplar (3)
Op. Dr. Muhammed Özdemir
Genel Cerrahi , Gastroenteroloji Cerrahisi

Mrcp denilen safra yollarının spesifik mr ını bir Daha cektirmelisiniz karaciğer içi sadra yollarının kendi taşları olabilir safra kesesi ameliyatıyla safra kesesindeki taşlardan ercp ile de ana safra kanalındaki safra taslarından kurtulmuş oluyorsunuz..eger karaciğer içi taslar varsa buna müdahale edilir..yoksa ek terkikler yapılarak bilirubin yüksekliğinizin nedeni arastırılır ki bilirubin yüksekliğinin en aık nedeni taş olmakla birlikte baska nedenlerde olabilir bunlar da ortaya konmasında fayda var..gecmiş olsun ??

23 Şubat 2019 17:54
BD
Soru Sahibi

İlginiz için Teşekkür ediyorum. Peki Karaciğer içi taşları için tekrar Ercp mi yapılır yoksa farklı bir işlem mi? Ve de Geçici olarak ilaç tedavisi mümkün müdür?

23 Şubat 2019 20:49
Op. Dr. Muhammed Özdemir
Genel Cerrahi , Gastroenteroloji Cerrahisi

Ulaşılabilir yerdeyse tekrar ercp yoksa acık operasyonla ana safra kanalı bir miktar acılarak elle içi temizlenir..umarım ercp yeterli olur ??

25 Şubat 2019 23:53
BD
Soru Sahibi

Bugün çekilen ulstrason sonuçlarına göre taşa rantlanmadı. Fakat bilirubin değerlerim 13.1’e kadar yükselmiş. Pankreas başında büyüme var diyor doktor. MR tavsiye edildi. İlginiz için teşekkürler

25 Şubat 2019 23:59
Op. Dr. Muhammed Özdemir
Genel Cerrahi , Gastroenteroloji Cerrahisi

Mr cekilmemiz gerekiyor mr sonrası kitle yada baskı yapan bir oluşum varsa endosonagrafik ultrasonla biyopsi yapılmalı..ercp ile stent yerleştirmek yada ptk denilen ana safra kanalınıza bir kateter yerleştirme işlemi yapılarak bilirubin değerleriniz hızla düşürülmeli ihmal etmeyin ??

26 Şubat 2019 18:51