TA
Soru Sahibi
19 Aralık 2019 16:05

BEL VE SIRT AĞRISI

HOCAM İYİ GÜNLER BEL VE SCIRT AĞRISI ÇEKİYORUM MR SONUCUNDA BUNLAR ÇIKTI YORUMLARSANIZ SEVİNİRİM LOMBER SPİNAL MRG TETKİKİ SE/T1W, TSE/T2W sagital, SE/T1W ve TSE/T2W aksiyal görüntüler alınmıştır. Lomber lordoz tabiidir. L4-5 intervertebral diskinde dejenerasyona bağlı sinyal kaybı izlenmektedir. L4 vertebrada minimal retrolistezis izlenmiştir. Alt torakal ve lomber intervertebral disklere komşu end platelerde milimetrik schmorl nodülleri izlenmiştir. L3 vertebrada minimal retrolistezis izlenmiştir. L3-4 düzeyinde minimal diffüz disk bulging anterior epidural mesafede ve sağ lateral reseste daralmaya sebep olmuştur. Dural keseye bası yoktur. L4-5 düzeyinde santral sağ paramedian disk protrüzyonu dural keseye ve sağda sinir köküne temas oluşturmakta ve sağ lateral resesi daraltmaktadır. Bu düzeyde faset eklemlerde minimal sinovyal effüzyon izlenmiştir. Vertebra korpus yükseklikleri tabii olup, posterior elemanlar normal olarak değerlendirilmiştir. Nöral foramenler açıktır. Konus medullaris normal düzeyde sonlanmaktadır. Filum terminale normal kalınlıkta izlenmiştir. Kauda ekuinaya ait sinir liflerinin seyir ve sinyal intensiteleri tabiidir. Paravertebral yumuşak dokular normaldir.

2 cevap
Cevaplar (2)
Prof. Dr. Bayram Çırak
Beyin ve Sinir Cerrahisi

sadece brapora bakarak kesin sonuç ve tedavi önermek doğru değildir. ancak bu rapora göre çok ciddi olmayan yani ameliyat gerekmeyecek düzeyde fıtıklarınız var.ama film raporundan çok filmlerin görüntülerini görmek lazım kesin kararı vermek için ise film görüntülerinden çok muayene bulgunuz önemlidir. geçmiş olsun

26 Aralık 2019 01:08
TA
Soru Sahibi

LOMBER MRG İNCELEME: Teknik: T1A ve T2A sagital, T2A aksiyal sekanslar. Bulgular: Lomber lordoz normaldir. Tüm vertebra korpus yükseklikleri ve sinyal yoğunlukları tabiidir. L1-2 düzeyinde sol L2 sinir kökünü basılayan sol parasantral ekstrüde disk hernisi izlendi. L3-4 düzeyinde dural keseyi basılayan bulging izlendi. L4-5 düzeyinde her iki L5 sinir kökünü ve sol nöral forameni indente eden diffüz bulging izlendi. L5-S1 düzeyinde her iki S1 sinir kökünü hafif indente eden bulging izlendi. Konus medullaris L1 vertebra düzeyinde sonlanmaktadır. Filum terminale serbesttir. iyi günler hocam çivrilden yazıyorum size bel ağrıyla burda dr gittim mr sonucu bu şekilde çıktı ameliyatlık bir durum varmı hocam varsa size gelicem de

14 Nisan 2023 18:16