DM
Soru Sahibi
23 Ekim 2018 21:30

Bel fıtığı

Selam hocam bel fıtığım var 4 tane diye söyledi doktorlar bir tanesi patlamış dediler ve amaliyat bunun için sizden bilgi almak istedim metin Dinç *** *** ** 54 telefonum

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Hasan Dursun
Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon

Ameliyat bel fıtığı tedavi yöntemlerinden biridir. Ameliyat kararı için ağrının şiddeti, süresi, muayene bulguları (kuvvet, duyu ve refleks kabı olup olmaması, siyatik sinir köklerinin halen bası altında olup olmaması) ve MRI görüntüleri gibi kriterler göz önünde bulundurulur. Bel fıtığı kendi kendine iyileşebilir. İyileşmenin optimize edilmesi, kronik ağrının ve nükslerin engellenemsi fizik tedavi ve kortizon enjeksiyonu (sinir kökü blokajı ve/veya kaudal epidural enjeksiyon) gerekebilir. Çok şiddetli vakalarda (kauda ekina basısı varsa) veya ameliyat dışı tedavilerle sonuç alınamaz ise ameliyat gerekir. Geçmiş olsun

24 Ekim 2018 20:47