FF
Soru Sahibi
7 Ağustos 2021 20:41

Bel düzleşmesi ilerde sorun yaratırmi

LOMBER MRG TETKİKİ YÖNTEM: T2A FSE sagital ve aksiyel, T1A FSE sagital, T2A sagital kesitler alınarak görüntüler elde edilmiştir. BULGULAR: Lomber vertebra korpus yükseklikleri, dizilimleri, kortikomedüller bütünlük ve sinyal intensiteleri doğaldır. Tüm seviyelerde disk intensite ve yükseklikleri normaldir. L4-L5 diskinde dural keseye ve santralde rutlara bası yapan medial küçük protrüzyon, T12-L1 ve L5-S1 disklerinde bası oluşturmayan minimal medial bulgingler ve lomber lordozda düzleşme izlenmiştir. Spinal kord normal konumda konus medullaris olarak sonlanmaktadır. Dural kese içinde cauda equina köklerinin dağılımı simetrik ve doğaldır. Osseöz spinal kanal çapları fizyolojik sınırlardadır. Paraspinal yumuşak doku planları doğaldır.

1 cevap
Cevaplar (1)
Dr. Öğr. Üyesi Sahel Taravati
Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon

Merhabalar, Bel problemlerinin değerlendirilmesi mutlaka hikaye ve fizik muayeneye göre karar verilir, asla MRG ye bakarak bir hastanın durumu ile ilgili net bir bilgi veremeyiz, görüntüleme yöntemleri sadece tanıda bize yardımcı olur. Belde düzleşme olması mekanik bel ağrısı nedenidir ve eğer ağrılarınız süreklilik arz ediyorsa detaylı değerlendirme için mutlaka muayene olmanızı öneririm. Sağlıklı günler dilerim

11 Ağustos 2021 11:04