GE
Soru Sahibi
1 Ağustos 2022 04:47

Bel Ağrısı Şikayetiyle Başlayan Kasılmalar

Merhabalar hocam, annem için yazıyorum. Kendisi on yıl önce biri fıtık diğeri bel kayması olmak üzere iki ameliyat geçirdi. Kısa süre önce de şiddetli bel ağrısı şikayetiyle hastaneye gitti. MR sonuçlarına göre fıtığı çıktı ama bunun önemli bir noktada olmadığı söylendi. Şuan ise durumu hiç iyi değil. Şiddetli bel ağrısı devam ediyor ve hareket ettiği zaman bacaklarından birinin aşırı derecede ısınması, diğerinin de uyuşmasıyla başlayan ve hem bacaklarını hem de sol kolunu kitleyen bir kasılma geçiriyor. Peş peşe gelen kasılmalardan sonra hastaneye tekrar gittik. Beyine tomografi ve MR çekildi, sonuçlar temiz çıktı. Ağrı kesici, kas gevşetici iğneler de geçici bir çözüm yolu olmaktan öteye gitmiyor. Bu kasılmaları belin ya da bacağın en küçük hareketi tetikleyebiliyor. Annem hep sırt üstü yatmak mecburiyetinde kalıyor, evde kısa mesafeyi zor yürüyor. Temel ihtiyaçlarını zor karşılıyor. Hareket kapasitesi giderek azaldı. Kendisi için endişeleniyoruz, ne yapmalıyız hocam? İlginiz için şimdiden teşekkürler.

0
4 cevap
000 görüntülenme
Cevaplar (4)
Op. Dr. E. Onur Kulaksızoğlu
Op. Dr. E. Onur Kulaksızoğlu
Beyin ve Sinir Cerrahisi

Elif Hanım, Öncelikle Annenize büyük geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Mutlaka iyi bir muayene ile değerlendirmek ve detaylı bir şekilde filmleri incelemek lazım ki ona göre karar verelim. En azından filmleri incelemek için yollayın, ben bakıp sizi bilgilendireceğim. 0.505.623 49 09 Vesile hanım ile adres konusunu konuşabilirsiniz.

1 Ağustos 2022 12:23
GE
Soru Sahibi

MR’yi indirmekte sorun yaşadığım için görüntü olarak göndermeye çalıştım hocam. Teşekkürler ilginiz için.

2 Ağustos 2022 15:44
Op. Dr. E. Onur Kulaksızoğlu
Op. Dr. E. Onur Kulaksızoğlu
Beyin ve Sinir Cerrahisi

ok. geçmiş olsun..

2 Ağustos 2022 18:25
GE
Soru Sahibi

Merhabalar hocam, MR görüntülerini sisteme yükleyemedim maalesef. Bulgularını sizinle paylaşmak istedim, yorumlarsanız çok sevinirim. Biraz geç oldu kusura bakmayın, annem hâlâ aynı durumda. LOMBER SPİNAL MR İNCELEMESİ; Bulgular: 1-Lomber lordoz artkındır. 2-İntervertebral eklem aralık genişlikleri tabiidir. 3-Vertebra korpus yükseklikleri korunmuştur. L2 üst end platoda küçük schmorl nodülü izlenmektedir. L1 vertebra korpusunda orta üstte 8 mm çapında hemanjiom lehine görünüm izlenmektedir. 4-Lomber disklerin sinyal intensitesi dejenerasyona sekonder T2 sekansında hafif azalmıştır. L2 – L3 diskinde diffüz bulging ve her iki nöral foramende minimal daralma izlenmektedir. L4 – L5 düzeyinde posteriordan vertebra korpusuna uzanan metalik artefaktlar dikkati çekmiştir. Nüks herni izlenmemiştir. 5- Diğer disk arka konturlarında kanal yönüne anlamlı taşma saptanmamıştır. 6- Diğer nöral foramen genişlikleri tabii olup, nöral kökler serbesttir. 7-İncelenen düzeylerde spinal kanal AP çapları fizyolojik sınırlardadır.  8-Spinal kord normal yerinde konus medüllaris olarak sonlanmaktadır. Kauda equina köklerinin dağılımları simetrik ve tabidir.

20 Ağustos 2022 02:51
Op. Dr. E. Onur Kulaksızoğlu
Op. Dr. E. Onur Kulaksızoğlu
Beyin ve Sinir Cerrahisi

SELAMLAR, MAALESEF RAPORA GÖRE YORUM YAZAMIYORUM. ÇÜNKÜ AMELİYAT OLAN KİŞİLERİN SADECE RAPORUNA BAKARAK YORUM YAPMAK YANLIŞA GÖTÜRÜR. TOMOGRAFİYİ VİDALAR VE KEMİK İÇİN , MRI GÖRÜNTÜSÜNÜ SİNİR VE DİSK DOKUSUNU GÖRMEK İÇİN İSTERİZ.. EN KISA SÜREDE BEKLERİM..

20 Ağustos 2022 09:24
GE
Soru Sahibi

Anladım hocam, teşekkür ederim.

20 Ağustos 2022 10:56
Op. Dr. E. Onur Kulaksızoğlu
Op. Dr. E. Onur Kulaksızoğlu
Beyin ve Sinir Cerrahisi

🙏

20 Ağustos 2022 22:50
Op. Dr. E. Onur Kulaksızoğlu
Op. Dr. E. Onur Kulaksızoğlu Beyin ve Sinir Cerrahisi

Yazar toplam 14262 soru cevapladı.

Doktorun Cevapladığı Diğer Sorular
Epidural steroid enjeksiyonu Op. Dr. E. Onur Kulaksızoğlu
Sfenoid sinüs içinde mukozal kalınlaşma Op. Dr. E. Onur Kulaksızoğlu
bel ağrısı ve yanma Op. Dr. E. Onur Kulaksızoğlu
beyin kanaması mı geçiriyorum Op. Dr. E. Onur Kulaksızoğlu
Lomber mr Op. Dr. E. Onur Kulaksızoğlu
Beyin ve Sinir Cerrahisi İle İlgili Diğer Uzmanlar
Doç. Dr. Salim Katar Beyin ve Sinir Cerrahisi
Op. Dr. Rıfat Saygın ALTINAĞ Beyin ve Sinir Cerrahisi
Op. Dr. Mehmet Bolat Beyin ve Sinir Cerrahisi
Uzm. Dr. Kenan Saraçoğlu Beyin ve Sinir Cerrahisi
Op. Dr. Mansur Mammadov Beyin ve Sinir Cerrahisi
Facebook Twitter Instagram Youtube