SY
Soru Sahibi
10 Ocak 2019 16:53

Bebeklerin diş çürümesi

Hocam 27 aylık kızımın azı dişinde kararma var diş çürüğü olduğu söylendi diş çürüğüne ne yapabilirim? bu yaştaki çocukta diş çürümesi normal mi neden kaynaklanmış olabilir ?( süt dilimi kek dışında herhangi çikolata vs hazır gıda tüketmedi 2 yaşına kadar anne sütü emdi)

2 cevap
Cevaplar (2)
Prof. Dr. Yücel Yılmaz
Diş Hekimi , Pedodonti (Çocuk Diş Hekimliği)

Merhabalar, Bebeğiniz ile sağlıklı güzel günler geçirmenizi dilerim. Bu yaş grubu çocuklarda diş çürüğü mümkün. Buna beslenme çürüğü veya biberon çürüğü derlerdi. Günümüzde bu çürükler erken çocukluk çağı çürüğü olarak adlandırılır (Nedenleri hususda www.cocukdisbursa.com adresindeki çocuğunuzun ağız diş sağlığı rehberine bakabilirsiniz). Tedavi edilmediği taktirde çürükleri hızlı ilerleyerek dişleri harab edebilirler. Bazan, dişlerdeki problemler demir ilacı renklenmesi ile karıştırılabilir. Bu yüzden, detaylı bir muayene ve tedavi planı çıkarılıp buna göre hareket etmek en akılcı olandır. Burada, çocuğun diyet alışkanlıklarını ve ağız diş bakımını da düzene sokmak durumun çözümünde çok önemli bir adımdır. Saygılarımla...

10 Ocak 2019 20:01
SY
Soru Sahibi

Hocam sitenizi inceledim bu zamana kadar herhangi bir hekime götürmemiştim kontrol amaçlı diş fırçalamayada 10 gün oldu başlayalı kızım hiçbir şekilde istemedi şimdi ağlayarakta olsa mecbur fırçalıyorum gazlı bezle her yemekten sonra silmemi ve fırçalamam söylendi her yemekten sonra bunları yapıyorum bu doğru bir tedavi mi bilemiyorum 4 yaştan önce dolgu olmaz diyorlar en azından fırçalamaya devam ederseniz ağrısı olmaz diyorlar çürük diş 2018 haziran ayı ya da temmuz ayında çıktı 4 ay sonra çürümüş olduğunu farkettim diş çürüğü genetik olma durumu da varmı acaba teşekkürler

11 Ocak 2019 07:34
Prof. Dr. Yücel Yılmaz
Diş Hekimi , Pedodonti (Çocuk Diş Hekimliği)

Merhabalar, 4 yaşından önce de dişler tedavi edilebilir. Aksi durumda, o zamana kadar dişiniz sağlıklı kalamaz. Burada durumu değerlendirip diş tedavi aşamasına geçmek olması gerekendir. Çürüğün bireyin genetik yapısı ile ilgisi elbette vardır; ancak bizler genetik yapıya müdahale edemeyeceğimizden; dişleri tedavi etmek ve bilinçlenmekle işimizi yaparız. Sayılarımla...

11 Ocak 2019 14:03