ÇM
Soru Sahibi
24 Mayıs 2017 09:30

Bebeklerde ALT ve AST Değerlerinin yüksek olması

merhaba. 20 gün önce sezeryan ile 40 haftalık 4 kg erkek yeğenim oldu. Bebek kilolu diye doktor tavsiyesiyle ilk 3 gün kan şekeri düşmesin diye her saat başı 1 çay kaşığı şerbet verdik. Bebek için 2. gün yapılan kan testlerinde AST 125, ALT 54 olarak çıkmış. 15 gün sonra tekrarlanan testlerde AST 110 a düşmüş fakat ALT 75 e yükselmiş. Dr. 15 gün takip etmemizi iyice beslememizi sonrasında değerler düşmezse araştırma yapılması gerektiğini söyledi. çok endişelendik. bebeğimiz biraz fazla uyuyor, dışkısı ve idrarı normal renkte acaba sorun ne olabilir? Değeler çok mu anormal, ciddi bir rahatsızlık söz konusu olabilir mi? 15 gün beklemeden araştırma başlatalım mı? ne gibi tetkikler yapılmalı konularında bilgi verirseniz çok mutlu oluruz. iyi günler dilerim.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Tufan Kutlu
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Gastroenteroloji, Hepatoloji ve Beslenme

Yeni doğan bebeklerde AST ve ALT biraz yüksek çıkabilir. İzlenmesi gerekir ...

26 Mayıs 2017 18:59