Soru Sahibi
9 Kasım 2017 10:29

Bebek VSD Ameliyatı H.K

Hocam Merhaba, 50 günlük kızımızda anne karnında eko sonucu 4mm vsd gözlemlenmişti. 1 ay sonra 26. haftasında tekrar kontrole gittiğimizde vsd5.5mm olarak gözlemlendi. Doktorlar bu deliğin doğduktan sonra kapanabilecek bir delik olduğunu endişe etmememiz gerektiğini ve doğduktan 2 ay sonra tekrar kontrole gelmemiz yönünde bilgi verdiler. Kontrollerimizi Dr. Siyami Ersek Hastanesinde yaptırdık. Kızımız doğduktan sonra annesinden beslenirken ara ara hızlı nefes alma ve başında terlemeler olduğunu gördük. Bunun üzerine dün 49 günlük iken bizede yakın olması sebebiyle Şişli Etfale kontrole götürdük. Şişli Etfaldeki sonuçlar şu şekilde gözlemlendi. IVSd(cm)Mitral E (m/s)Mtral anulus (mm) LVDd(cm)Mitral A (m/s) Aort anulusu(mm) LVSd(cm) DT(msn)Triküspid anulusu(mm) LVPWd(cm)IVRT(msn)Pulmoner anulus(mm) KF(%)Ao vel(m/s)TY velositesi (m/s) EF(%)PA vel(m/s)PY velositesi(m/s) LA(cm)Ao (cm) (tahmini S/D- mm HG) AORTİK ANÜLÜS 4.4mm MİD SEPTAL BÖLGEDE 7.1mm GENİŞ VSD VSD DEN ÇİFT YÖNLÜ ŞANT TY HAFİF 4.5/84 PULMONER ARTERDE HAFİF DİLATASYON İNEN AORTADA MAX SİTOLİK 18mm/hg gradiyent YORUM: PFO VSD GENİŞ NON RESTRİKTİF SOL KALP BOŞLUKLARINDA HAFİF DİLATASYON PULMONER HİPERTANSİYON HASTA OPERASYON AMACIYLA DEĞERLENDİRİLMEK ÜZERE İLERİ MERKEZE YÖNLENDİRİLDİ HASTAYA TEDAVİ BAŞLANMASI PLANLANDI Hocam bu yorumun yanı sıra doktor bebeğimizin 1 ay içerisinde ameliyat olması gerektiğini ve geciktirmemiz gerektiğini söyledi. Aksi durumda belli bi yaşa gelene kadar kalp yetmezliğinden kaybedersiniz dedi. Şuan bu sonuçlara göre hemen ameliyat mı gözükmektedir? Belli bir yaşa kadar kontrol altında tutulma durumu var mıdır? Şuan çok küçük olduğundan ameliyat konusunda çok endişeliyiz.Doğduktan sonra kilo artışı oldu. İştahı iyi ve morarma gibi bir belirti görmedik. Değerli görüş ve önerilerinizi bizimle paylaşırsanız çok seviniriz. İyi çalışmalar.

0
3 cevap
000 görüntülenme
Cevaplar (3)
Doç. Dr. Osman Özdemir
Doç. Dr. Osman Özdemir
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Kardiyolojisi

Merhaba İbrahim Bey. Bebeğiniz hayırlı olsun, Allah bağışlasın. Verdiğiniz EKO raporuna göre; kalbin karıncıkları arasındaki kaslı duvarın orta kısmında geniş bir delik olduğu anlaşılıyor. EKO'yu yaparken değerlendirmek EKO raporu üzerinden yapılan yorumlara göre çok daha önemlidir. Bu nedenle verdiğiniz sonuca göre benim yapacağım değerlendirmeler kısıtlı olacaktır. Ancak, bu tip deliklerin çoğu uzun bir süre bebekte şikayet yapmadan izlenebilir, az bir kısmında ise erken müdahale etmek gerekebilir. Anladığım kadarıyla EKO'yu yapan doktorunuz erken müdahale edilmesi gerektiğini düşünmüş. Çünkü akciğer atardamarı basıncında yükseklik saptanmış. Bu durumda erken tedavi önemlidir. Ancak, bebeğinizin bariz şikayetlerinin olmaması ve kilo alımının yeterli olması da dikkate alınarak, ilaç tedavisi verilerek, yakın takip edilmek suretiyle müdahale için biraz daha beklenebilir diye düşünüyorum. Yalnız şunu da unutmayın, bebeğiniz ne kadar küçük olursa olsun bu delik rahatlıkla kapatılabilir, bu nedenle endişe duymayın. Önemli bir karar olduğu için bir görüş daha almanız sizi rahatlatabilir. Geçmiş olsun...

12 Kasım 2017 17:23
Soru Sahibi

Hocam, Cevabınız ve ilginiz için çok teşekkür ederim. Geçen hafta cuma günü Dr. Siyami Ersek Hastanesine yönlendirme üzerine gittik. Ordaki doktorumuzda deliğin büyük olduğunu ameliyatla kapanabileceğini söyledi. Şuan bizi ilaç tedavisine başlattı. 1 ay sonra kontrole çağırdı. Buna göre yolumuzu çizeriz , 1 ay sonra kontrolde perventriküler veya pulmoner artere band için konuşulacak dedi. 2 aşamalı ameliyat olabilir, biri band diğeri ise onarım şeklinde yorumu oldu. Biz deliğin küçülme ihtimali olmaz mı? şeklinde sorduğumuzda, deliğin biraz daha yukarda olduğu ve destekleyici dokuya yakın olmadığı için o ihtimalin olmadığını söyledi. Değerli yorumunuz için size tekrardan teşekkür ederim. Bu şekilde rahatlatıcı güven verici yorumlarınızı duymak çok güzel. Malesef bazı doktorlarımız bizleri tanının üzerine ekstra paniğe strese sokuyor. Dediğiniz gibi bir görüş daha almak adına randevu aldık. Size iyi çalışmalar dilerim.

15 Kasım 2017 16:29
Doç. Dr. Osman Özdemir
Doç. Dr. Osman Özdemir
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Kardiyolojisi

Tekrar geçmiş olsun İbrahim Bey...

15 Kasım 2017 22:50
Soru Sahibi

Hocam tekrar merhabalar, Dr. Siyami Ersek'ten sonra farklı bi görüş daha almak için Acıbadem Atakent Hastanesine kontrole gittik. Yapılan kontrol sonucunda 2 ameliyata gerek olmadığı ve tek ameliyat ile deliğin kalp zarıyla kapatılabileceği söylendi. Allah'ın izniyle 2 hafta sonra kızımız ameliyata girecek. Şuanda 2 aylık ve artık beslenmede sıkıntı yaşıyor. O gün aklımızda bir sürü sor varken doktorumuza soramamıştık. Sizinde tekrar bir görüşünüzü almak istedim. Hocam kalp zarı ile kapandığında ileride bu deliğin çocuk ve kalp büyüdükçe tekrar açılma riski olur mu? Yoksa kendi dokusu olduğu için kalp ile bu doku da gelişir mi? Birde hocam 2,5 aylık olacak ameliyata girerken şuanda 4.300 gr kilosu. Açık kalp ameliyatı olacak kilo bakımından sıkıntı yaşamayız inşaallah. Doktorumuza ameliyattan sonra normal insan gibi hayatını devam ettirebilecek mi diye sordum. Doktorumuzda başarılı bir ameliyat sonucunda normal insan gibi hayatına devam edebilecek hızlı soluması terlemesi geçecek ve beslenmesi de düzelecek dedi. Başarı oranı %95 olduğunu söyleniyor. Acıbadem Atakent de Ender Ödemiş hocamızın bu kontrolü sonucu onun bilgilendirmesi ve yöntemlerine daha çok ısındık ve güvendik.Sizede şimdiden teşekkürler hocam.

30 Kasım 2017 18:08
Doç. Dr. Osman Özdemir
Doç. Dr. Osman Özdemir
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Kardiyolojisi

Merhaba İbrahim Bey, Ender Bey konusunda çok uzmanlaşmış başarılı bir hekim arkadaşımızdır. Onunla devam etmenize sevindim. Başarılı şekilde kapatılan deliklerin yamasının küçük kalması ve deliğin tekrar açılması söz konusu değil. Bebek ve kalbi büyüdükçe kalpteki yaması da deliği kapatmaya devam edecektir. Eskiden açık kalp ameliyatı için bebeklerin belli kilonun üzerine çıkmasını beklemek gerekiyordu. Artık böyle bir sınırlamamız söz konusu değil. Özellikle bu konuda tecrübesi yüksek merkezler her gün bu kadar ufak bebekleri tedavi etmekteler. Endişe duymanıza gerek yok, inşAllah hastalığından kısa sürede kurtulur ve bebeğinizi sağlıkla büyütürsünüz. Geçmiş olsun...

3 Aralık 2017 20:58
Doç. Dr. Osman Özdemir
Doç. Dr. Osman Özdemir Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Kardiyolojisi

Yazar toplam 219 soru cevapladı.

Doktorun Cevapladığı Diğer Sorular
ritim bozuklugu Doç. Dr. Osman Özdemir
Pfo acikligi Doç. Dr. Osman Özdemir
İKİZ BEBEK DETAYLI KONTROL Doç. Dr. Osman Özdemir
Göğüste ağrı Doç. Dr. Osman Özdemir
Çocuk Kardiyolojisi İle İlgili Diğer Uzmanlar
Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Türe Çocuk Kardiyolojisi
Uzm. Dr. Tuğçem Akın Yıldız Çocuk Kardiyolojisi
Prof. Dr. Abdullah Erdem Çocuk Kardiyolojisi
Prof. Dr. Bülent Oran Çocuk Kardiyolojisi
Doç. Dr. Meki Bilici Çocuk Kardiyolojisi
Facebook Twitter Instagram Youtube