SE
Soru Sahibi
25 Eylül 2018 16:04

Bebek gelisimi ve seberal.palsi

Merhaba doktor hanım öncellikle teşekkür ederim ilginize bebeğim yarın 8 aylik olacak ve yarım saat kadar desteksiz oturabiliyor yüz üstünden sırt üstüne , sırt üstünden yüz üstüne dönebiliyor . Ellerini kullanabiliyor ve oyuncaklara uzanıyor . Elden ele geçiriyor . Ayaklarını düz olarak basabiliyor ama emeklemesi, ve sürunmesi yok . Doktor hanım bebeğim 3 aylikken kollarini egzwrsiz yaptırmaya izin vermezdi şimdi ise veriyor ben seberal palsiden korktum . Sizce gelisimi nasıl ? Beyin hasari olsa bile bunu yapabilen bebek yuruyemen ağır engelli bir seberal hastası olmaz değil mi?

1 cevap
Cevaplar (1)
Doç. Dr. Canan Kocaman
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Nörolojisi

gelişim normal emekleme 9.aydan sonra serebral palsili birçocukta bu basamaklar geriden gelir.Bazen desteksiz oturma bile yıllar sonra olur endişelenmenize gerek yok

26 Eylül 2018 09:36