CS
Soru Sahibi
10 Mart 2015 14:15

Bebek beslenmesi-mama

Hocam merhaba.Konu başlığında beslenme olmadığı için bu konuyu seçmek zorunda kaldım.İlk çocuğumda 6.ayda ek gıdaya başladım,7. ayda anne sütünü bıraktı maalesef.Mama olarak sadece kaşık maması verdim.Bu mamaları da hep evde kendi yaptığım yoğurt ile hazırladım,içine muz veya elma püresi ekleyerek.ve devam sütü denilen biberon mamasından hiç vermedim.ikinci çocuğum oldu,yakında ek gıdaya başlayacağım.İlkinde izlediğim yöntem doğru muydu değil miydi bilemedim.Bu mamaların yoğurt ile hazırlanmasında bir sakınca var mı,kaşık maması dışında devam sütü de vermeli miyim?İlk çocuğumda anne sütünü bıraktıktan sonra sadece kaşık maması verip devam sütü vermediğim için yanlış mı yaptım acaba?Birde dışarıda kullanmak için kavanoz mamalarını önerir misiniz? Saygı ve şükranlarımı sunarım.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Tufan Kutlu
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Gastroenteroloji, Hepatoloji ve Beslenme

Yoğurt ya da sadece süt ile mamaları hazırlarsanız çocuğunuz bazı besin maddelerini (demir, D vitamini gibi) eksik alabilir. Normalde geleneksel olarak sabah kahvaltı (mama veya süt?, peynir, tereyağ, ekmek veya bisküvi, yumurta), öğle saatlerinde sebze püresi (et konacak), akşam üzeri yoğurt (meyvalı olabilir) gece de muhallebi (süt, pirinçunu) veya kaşık maması, aralarda da anne sütü verilir. Buna uygun beslerseniz sorun olmaz sanırım.

13 Mart 2015 07:11