ya
Soru Sahibi
17 Temmuz 2013 13:42

baş çevresi

iyi günler hocam üç aylık bir bebeğim var doğumda baş çevresi 36cm 1.ayda 36.5cm 2.ayda 38cm 3. ay ölçümü 39.4 cm olarak değerlendirildi doktorumuz baş çevresini takip edileceğini söyledi yalnız nörolojik gelişiminin şu an iyi olduğunu belirtti beyin gelişimini etkilermi yapabileceğim bişey varmı birde ön fontanel açıklığı da biraz küçük teşekkür ederim...

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Ayça Aslan Kıykım
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları

Muhtemelen ilk doğumda yanlış ölçülmüş Çünkü sonraki değerler birbiriyle uyumlu ve normal Persantil eğrileri dediğimiz çocukların gelişimlerini değerlendirdiğimiz Ölçeklere göre çocuğunuz ortalamada seyrediyor Ön fontanel en erken 3. Ayda kapanabilir zaten Gelişimi normal dendiyse gülümseme baş tutma göz takibi vb Sıkıntı yoktur Saygılarımla

17 Temmuz 2013 20:30