DL
Soru Sahibi
4 Ağustos 2019 23:35

Bartholin kisti

Merhaba doktor hanım Benim 4 yıldır bartholin kistim var ilkinde abse drenaj operasyonu yapıldı ama iki yıl zarfında tekrarladı sonrasında iki kez de enjeksiyonla boşaltıldı ancak tekrar abseleşti ve otururken bile sıkıntı veriyor. Artık kistin kesesiyle birlikte tamamen alınması ihtimalini düşünüyorum ancak bekarım ve bunun bekarete bir zararı olur mu ? Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

1 cevap
Cevaplar (1)
Op. Dr. Senem Alkan Akalın
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Geçmiş olsun Lale hanım, maalesef sadece kist içeriğinin boşaltıldığı yöntemler tekrarlama riski içerir, bu durumlarda önerimiz kapsülü tamamen çıkarılmasıdır.Bartholin bezi kızlık zarına göre daha dışarıda olduğundan herhangi bir hasar söz konusu değildir.

17 Ağustos 2019 16:31