.M
Soru Sahibi
24 Ağustos 2022 21:56

Bağırsak Hastalıkları

Hocam merhabalar. 3-4 yıl önce uzun süren ishal, eklem ağrısı vs. nedenlerden dolayı iki kez kolonoskopi yapıldı. İlkinde ince bağırsağa girilemedi. İkincisinde Hacettepe Gastroda ince bağırsağa da girildi ve biyopsi yapıldı. Sonuçlar tamamen temiz. Hatta doktor biyopsiye de gerek görülmemesine rağmen içim rahat etsin diye biyopsi yaptırdı. Kolonoskopi raporu normal sınırlarda kolonoskopi yazıyordu. Anca testi, calprotectin, serolojik testler de normaldi o zaman. Şikayetlerim devam edince kolonoskopiden 6 ay sonra MR enterografi yapıldı. Onun sonucu da temiz. Duvarda kalınlaşma ve herhangi bir olumsuz durum görülmedi. Sonuç olarak irritable bağırsak sendromu denildi. Bir müddet sonra şikayetlerim geçti. Ama son 1 yıldır karnımda ağrı ve dışkıda değişiklikler mevcut. Ağrı bazen geçiyor ama çoğunlukla ağrı ve nadiren kramp oluyor. Beni tedirgin eden dışkımın bir tarafı koyu kahverengi diğer kısım ise açık kahverengi. Bazen dışkının bir tarafı sert oluyor. Bazen aşırı derecede kabız oluyorum tuvaletten kolay kolay çıkamıyorum. Bazen de keçi pisliği ve çamur gibi oluyor. Kilo kaybım yok bilâkis kilo aldım. Stresli bir işim var, bir kurumda 10 yıldır müdürüm. Yazdıklarım doğrultusunda ne tavsiye edersiniz crohn, ülseratif kolit kanser gibi bir ciddi rahatsızlık olabilir mi? Dışkıdaki renk olayı bir kısmının açık bir kısmının koyu olması önemli mi? Dışkım bir yıldır böyle. Teşekkür ederim hocam.

0
2 cevap
000 görüntülenme
Cevaplar (2)

Öncelikle geçmiş olsun. Tarif ettiğiniz bulgular irritable barsak hastalığına özgü değişiklikler. Dışkı rengi yedikleriniz ile ilgili olarak değişebilir. Bu kadar inceleme yapılması gereksiz. Kolonoskopi ve MR enterografi yeterince bilgi verir. Stres yönetimi için de profesyonel destek almanızı tavsiye ederim. Sağlıkla bu kalın.

24 Ağustos 2022 22:27
.M
Soru Sahibi

Verdiğiniz cevap için teşekkür ederim hocam. Kolonoskopi ve mr enterografi yapıldığında eklem ağrısı ve ishal vardı. Üstünden 3 sene geçti. Şu an ki mevcut şikayetlerim karın ağrısı dışkı rengindeki koyuluklar ve anlık gelip geçen eklem ağrıları için tekrar kolonoskopi önerir misiniz hocam?

25 Ağustos 2022 00:07

Barsak ve dışkılıma bozuklukları ile giden bir çok hastalığa kas iskelet sistemi hastalıkları da eşlik edebilir. Size spastik kolon tanısı konulduktan sonra takiplerinizi yapan gastroenteroloji doktorunuzla bu konuda bir yöntem oluşturmanızda fayda var. Sizin bulgularınıza göre kontrol aralıklarınızı gastroenteroloji doktorunuzun belirlemesi en sağlıklısıdır.

25 Ağustos 2022 09:16
Prof. Dr. Şerife Nur Ulusan
Prof. Dr. Şerife Nur Ulusan Radyoloji

Yazar toplam 14 soru cevapladı.

Doktorun Cevapladığı Diğer Sorular
Alt -üst batın ilaçlı bt Prof. Dr. Şerife Nur Ulusan
Diabet mellittis Prof. Dr. Şerife Nur Ulusan
Memografi Prof. Dr. Şerife Nur Ulusan
Tomografi Prof. Dr. Şerife Nur Ulusan
hocam rapor ne anlatıyor Prof. Dr. Şerife Nur Ulusan
Radyoloji İle İlgili Diğer Uzmanlar
Facebook Twitter Instagram Youtube