DH
Soru Sahibi
23 Mayıs 2020 08:11

Bacakta ve kolda şişlik

Hocam merhabalar,1 yıl önce bu zamanlarda dizimin arkasının birkaç santim yukarısı ile arka soldaki kıkırdağımsı yapının üzerinde 2 adet şişlik keşfettim. Önemsiz bir şey olduğunu düşünerek geçiştirdim. Daha sonra bundan 5 ay önce bacağımdaki yürüdükçe artan ağrı sebebiyle ortopedi kliniğine başvurdum. 'Sol diz MR'ı' çekildi raporda da şunlar yazıyordu '''SOL DİZ MRG KLİNİK: Sol diz posteriorda palpabl kitle TEKNİK: IVKM öncesinde ve sonrasında çok sekanslı çok düzlemli inceleme yapılmıştır. BULGULAR: Diz eklemini oluşturan kemiklerin kortikal bütünlükleri ve sinyal intensiteleri doğaldır. Retropatellar ve femoral kartilajlar doğaldır. İç ve dış yan bağlar ile ön ve arka çapraz bağların bütünlükleri ve sinyal intensiteleri normal olarak izlendi. Ekstansör mekanizma korunmuştur. Medial menisküs ile lateral menisküsün ön ve arka boynuz bütünlükleri ve sinyal intensiteleri normaldir. Eklem boşluğunda efüzyon izlenmedi. IVKM sonrası patolojik kontrast parlaklaşması izlenmedi. Palpasyon lokalizasyonuna yönelik US korelasyonu önerilir.''''' Özellikle ağrı şikayetleri şiddetlenerek arttı.Bunlardan ayrıca son birkaç ay içerisinde sol dirseğimin birkaç santim üstünde kolumun iç tarafına doğru ağrı ve uyuşma yapan şişlik keşfettim Sizce bağlantısı olabilir mi? Bacağımdaki şişliklere muayene esnasında herhangi bir şekilde dokunulmadı yalnızca MR sonucuna bakılarak bir şey olmadığı söylendi. Ancak şuan kolumda da bacağımda da geçmeyen ağrı ve uyuşma var. Son zamanlarda kolumdaki ağrı koltukaltıma kadar uzandı. Sizce ne yapmalıyım? Teşekkürler..

1 cevap
Cevaplar (1)
Doç. Dr. Yahya Çelik
Genel Cerrahi , Proktoloji

İki şişlik birbiri ile alakalı olabilir. Sistemik bir rahatsızlığın ifarklı yerlerde görülmesi muhtemeldir. Öncelikle muayene olmalısın. Detaylı muayene sonrası tetkiklerle tanıya yaklaşılabilir.

23 Mayıs 2020 10:50