6 Aralık 2018 20:21

Ayrıntılı ultrason

Merhaba hocam.21haftalik gebeyim ayrıntılı ultrasona girdim.nazal kemik 5.5 mm.tarama testi yapılmadı. Yapilan ultrasonda fetusta yapısal anomali görülmedi ancak ultrosonografik incelemede majör fetal anomalilerin %70_80i tanınabilmektedir. Şeklinde bir rapor verildi bu ne anlama gelmektedir.

1 cevap
Cevaplar (1)
Doç. Dr. Cenk Gezer
Kadın Hastalıkları ve Doğum , Perinatoloji - Riskli Gebelikler

Geçmiş olsun. Bebeğinizin burun kemiği ölçümü 21. hafta için normal sınırlardadır. Bebeğinizde majör bir anomali saptanmamış ki bu iyi bir şeydir. Ultrason ile bebek tamamen normaldir diye bir yorum tıbben yapılamaz, çünkü bazı hastalıklar ileriki haftalarda ortaya çıkabilir, bazıları da ultrason ile görülemezler. Bu yüzden raporlara 'anomalilerin ancak %70-80'i tanınabilmektedir' diye yazıyoruz. Bütün dünyada tarama yapılan gebelere bu şekilde bilgi verilmektedir.

21 Aralık 2018 11:40