ME
Soru Sahibi
22 Mart 2017 17:18

Ayaklarda yanma,uyuşma,elektriklenme ve Tarlov kisti hk.

Merhaba, benim yaklaşık 9-10 ay önce her iki ayağımda eş zamanlı yanma başladı. Şu anda da yanmadan çok uyuşma, karıncalanma ve elektriklenme ve uzun yürüyüşlerde veya ağır kaldırdığımda zonklama oluyor. Her geçn gün hassasiyet artmakta. 1 ay sonrasında Nörolojiye gittim, idrar ve kan tahlili yapıldı, B12 normal, şeker çıkmadı. Tomografide bir şey çıkmadı. Bu süreçte Çekilen MR ve EMG sonuçları da aşağıdaki gibidir; EMG SONUCU: Alt ekstremitede hakim sensorimotor demiyelinizan ve sekonder aksonal polinöropati ile uyumludur. Elektrofizyolojik takip önerilir. LOMBER SPİNAL MR SONUCU: L4-5 intervertebral diski düzeyinde dejenerasyona sekonder T2AG'de sinyal kaybı mevcuttur.L3-4 intervertebral diski düzeyinde ön epdural yağ mesafesini silen periferal disk kabarıklığı kaydedilmiştir.L4-5 intervertebral diski düzeyinde sol nöral forameni daraltan tekal keseye hafif indentasyon gösteren periferal disk kabarıklığının eşlik ettiği sol foraminal disk protrüzyonu izlenmiştir.Spinal kanal içerisinde S2 vertebra korpusu izdüşümünde yaklaşık 1.5 cm çapında tarlov kisti gözlenmiştir.İnceleme alanına giren spinal kord ve konus medullaris intensitesi homojendir. Spinal kord L1 düzeyinde sonlanmaktadır. Paraspinal yumuşak dokular doğaldır. Nöroloji doktoru Tarlovun önemli bir şey olmadığını ve yaptığı fiziki muayene sonrası CMT 1A şüphesiyle kan vermem için genetik bölümüne yönlendirdi. Sonuçlar 1,5 ayda çıkıyormuş. Ailede böyle bir genetik sorun yok. Görüştüğüm beyin sinir cerrahi doktoru sorunun Tarlov kistinden olduğunu ve Pregabalin içerikli ve antidepresan ilaları kullanmaya devam etmem gerektiğini söyledi. Bu süreçte Gabapentin etken maddeli ilaçda kullandım. 1.5 aydır da Pregabalin ve Amitriptilin Hcl antidepresan ilaç kullanmaya devam ediyorum. Ancak hiçbir faydası olmadı. Şu anda ayaklarımdan 24 saat kesintisiz sorun yaşamaya başladım. Ayaklarım numarası küçük ayakkabı giymişim gibi sızlıyor. Bundan sonraki süreç için nasıl yardımcı olabilirsiniz. İyi çalışmalar.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Pınar Akdemir Özışık
Beyin ve Sinir Cerrahisi

Bu şikayetler sadece S2'ye yerleşmiş Tarlov kisti ile olmaz. EMG sonucunuzun dogru olduğunu varsayarak Nöroloji Dr'unun soylediklerine uymanızı oneririm. Yine de lomber MR'ınızı ve sizi görmek isterim.

28 Mart 2017 13:17