SA
Soru Sahibi
13 Kasım 2021 21:50

Aurorix'den Fonksera'ya Geçiş

Hocam merhabalar Aurorix tedavimin üzerinden 12 gün geçti ve azaltarak bıraktım geçen hafta doktora gittiğim de Fonksera 10mg adın da bir ilaç verdi ve Fonksera tedavisine başlamam için 14 gün beklememi söyledi fakat benim merak ettiğim 14 gün beklemem şart mı hali hazırda 12 gün bitti yani ben yarın başlayabilirmiyim ilacıma bir sıkıntı olur mu ?

0
2 cevap
000 görüntülenme
Cevaplar (2)

Yarın başlayabilirsiniz, daha önce de başlayabilirdiniz; doktorunuz size yanlış bilgi vermiş.

14 Kasım 2021 02:09
SA
Soru Sahibi

Sağolun hocam Fonksera'nın reçetesinde de aurorix(moklobemid) kullandıysanız 14 gün bekleyin diye yazıyordu doktorum da öyle söyleyince bilemedim teşekkür ederim :)

14 Kasım 2021 02:14

"Reçete" diye yazmışsınız ama aslında okuduğunuz o belgeye "prospektüs" diyoruz. Doktorunuzun yanlışını da açıklayayım. 14 günlük ara "selektif olmayan yani seçici olmayan monoamin oksidaz inhibitörlerinin" kullanılması söz konusu ise verilir. Aurorix ise "seçici" monoamin oksidaz inhibitörüdür. Seçici olmayanlar Türkiye'ye hiçbir zaman girmedi, ülkemizde hiçbir zaman reçete edilmedi. Doktorunuz sizi yanlış bilgisi nedeniyle iki hafta boşuna bekletmiş. Türkiye'ye girmeyen bu ilaçlarda ciddi gıda alım kısıtlamaları da vardı. Aslında fenelzin, tranilsipromin, iproniazid güçlü antidepresanlardır; tüm dünyada iyi doktorlar tarafından çok zor depresyon vakalarını tedavi etmek için kullanıldılar, binlerce hastayı intiharın elinden aldılar. Bu ilaçların Türkiye'ye hiç girmemesi aslında şanssızlıktı; çünkü iyileşebilecek pek çok hasta iyileşemedi, kaybedildi; ama bir diğer taraftan da görüyorum ki ülkemizdeki meslektaşlarımda bu kadar cehalet, eğitim eksikliği, tecrübesizlik varken belki pek çok hasta da doktor eliyle gelecek ölümlerden kurtuldu; pek çok hasta da komşumun ilacından bir tane de ben içivereyim, belki iyi gelir aptallığı yüzünden hayattan kopmadı. Tıp alanındaki çöküşümüz beni çok üzüyor; elden gelen bir şey de yok. İyi doktor yetişmiyor. Siz siz olun özellikle ilk tanı ve ilk tedavi aşamasında en iyilerden biri ile bir seans olsun görüşün. İlk tanı ve ilk tedavi hayatınızı kurtarabilir. Online görüşmelerde Türkiye'nin her köşesinden bilgi alabiliyorum; insanlarımız bıçak sırtında; anksiyete arttığında eskiden anksiyete ve depresyon alevlenirdi; şimdi şizofreni-psikoz düzeyine yükseldi. Yolda yürürken biri sizi kılıçla ikiye bölebiliyor, korna çaldığınızda üzerinize şarjörü boşaltabiliyor, intihara karar vermiş biri bunu yapmadan önce eski sevgilisini öldürüyor, aile reisi tüm ailesiyle birlikte ölümü tercih edebiliyor. İyi pazarlar Ahmet Bey.

14 Kasım 2021 10:18
Uzm. Dr. Serhat İpekçi
Uzm. Dr. Serhat İpekçi Psikiyatri

Yazar toplam 938 soru cevapladı.

Doktorun Cevapladığı Diğer Sorular
Cinsellik Ve ihtiyaç Uzm. Dr. Serhat İpekçi
Uykusuzluk Uzm. Dr. Serhat İpekçi
Post ssri sendrom Uzm. Dr. Serhat İpekçi
Somtizsasyon okb Uzm. Dr. Serhat İpekçi
İbs ve Psikaytri Uzm. Dr. Serhat İpekçi
Psikiyatri İle İlgili Diğer Uzmanlar
Dr. Semra Yılmaz
Dr. Semra Yılmaz Psikiyatri
Facebook Twitter Instagram Youtube