ts
Soru Sahibi
17 Ekim 2021 07:50

aşırı bunaltı

Merhaba hocam.hic yokken bir anda aşırı derecede bunaltı olmaya başladı.ozellikle birisiyle konuşurken çok bunaliyorum .okulda dersteyken falan da bunalti oluyor.birde dediğim gibi bir anda başladı bu durum.aşırı derecede rahatsız ediyor.acaba neyden kaynaklanıyor olabilir?

0
4 cevap
000 görüntülenme
Cevaplar (4)

Bunaltınızın nedeni sizde saklı Selim Bey; düzinelerce nedeni olabilir, pek çok neden birlikte etki edip bu rahatsızlığa yol açıyor olabilir. İmkanınız varsa iyice ağırlaşmadan tedavi almaya çalışın.

17 Ekim 2021 09:01
ts
Soru Sahibi

Hocam hangi nedenler yol açıyor olabilir mesela ?

18 Ekim 2021 09:26

Pek çok farklı ruhsal hastalığın belirtisi olabilir bu tanımladıklarınız; bu nedenle ilerlemeleri de pek çok başka ruhsal hastalığa yol açabilir. Ruh sağlığı tahminlerle hareket edilemeyecek kadar kritiktir; en ufak yanılma üzücü sonuçlar ortaya çıkartır.

18 Ekim 2021 09:38
ts
Soru Sahibi

Hocam teşekkür ederim yanıtınız için.bir şeyi daha merak ediyorum.yukarda da soylemissiniz ya fazla ağırlaşmadan diye.acaba ağırlaşırsa ne gibi durumlar ortaya çıkabilir hocam? Ve birde hocam şizofreninin başlangıcında da aşırı bunaltı varmış.acaba aşırı bunaltı tek şizofrenide mi olur yoksa diğer psikiyatrik rahatsızlıklarda da olur mu?

19 Ekim 2021 10:00

Rica ederim Selim Bey. Tüm psikiyatrik hastalıklarda bunaltı (anksiyete) görülür. Anksiyete bir hastalık değil, belirtidir. Örneğin baş ağrısı da bir belirtidir. Baş ağrısı migrende de görülebilir, beyin tümöründe de görülebilir. Önemli olan doğru tanıya varıp o hastalığı tedavi edebilmektir. Şizofreninin başlangıcında katastrofik anksiyete denen, benliğin başedemediği çok yoğun anksiyete izlenebilir. Ben önceki yanıtımda anksiyetenizin ağırlaşmasından söz etmedim. Anksiyetenize yani bunaltınıza neden olan ruhsal rahatsızlığınızın ağırlaşmasından söz ettim. O rahatsızlığın ne olduğu şu an için meçhul.

19 Ekim 2021 15:23
ts
Soru Sahibi

Hocam çok güzel aciklamissiniz gerçekten.ilginiz icin cok teşekkür ederim.son olarak birşey daha sormak istiyorum.bende dediğim gibi bu sorun bir anda başladı.1 gunde tak diye demiyorum ama 1 hafta gibi kısa bir surede başladı hocam.merak ettigim konu ise biranda başlaması şizofreniye ya da ağır bir akıl hastalığına işaret olabilir mi?

20 Ekim 2021 21:03

Anksiyetenin 1 hafta gibi kısa bir süre içinde başlaması bize teşhis konusunda önemli bir ipucu sağlamıyor.

20 Ekim 2021 22:04
Uzm. Dr. Serhat İpekçi
Uzm. Dr. Serhat İpekçi Psikiyatri

Yazar toplam 935 soru cevapladı.

Doktorun Cevapladığı Diğer Sorular
Cinsellik Ve ihtiyaç Uzm. Dr. Serhat İpekçi
Uykusuzluk Uzm. Dr. Serhat İpekçi
Post ssri sendrom Uzm. Dr. Serhat İpekçi
Somtizsasyon okb Uzm. Dr. Serhat İpekçi
İbs ve Psikaytri Uzm. Dr. Serhat İpekçi
Psikiyatri İle İlgili Diğer Uzmanlar
Facebook Twitter Instagram Youtube