SM
Soru Sahibi
15 Nisan 2024 13:22

Aort Kapak Hastalığı

Hocam merhaba, 30 yaşında erkeğim. Boyum 187, kilom 95. Bundan 20 gün önce yemekten sonra çarpıntı şikayeti yaşadım. Nabzım 125’lere kadar çıktı. Ertesi gün Kardiyoloji doktoruna gittim. Hayatımın şokunu yaşadım, kalp hastası olduğumu öğrendim. Doktor küçükken romatizmal ateşli hastalık geçirdiğimi, bu hastalığın kalp kapağıma zarar verdiğini söyledi. Eko değerlerini aşağıda yazıyorum, hiçbir şikayetim yok. Ama psikolojim bozuldu ve çok korkuyorum. Bu hastalığın ilerlememesi için nasıl bir tedavi veya yaşam tarzı önerirsiniz ? Şuanlık hiçbir şikayetim yok, göğüs ağrısı nefes darlığı bitkinlik vs yok. Doktor hiçbir ilaç vermedi tedaviye gerek yok dedi. Değerler şöyle ; Aort Kökü Genişliği : 35 Sol Atrium : 33 Diastolik Çap : 49 Aort Kapak Darlığı : Gradient ortalama 15 MMHG Aort Yetersizliği 1.Derece.

1 cevap
Cevaplar (1)

Kapakta etkilenme olmuş ancak hafif düzeyde şimdilik hayatınızda herhangi bir değişiklik yapmanıza gerek yok, sizin yapacak birşeyiniz yok doğrusu, yıllık EKO kontrolü yaptırın takibinizi aksatmayın yeterli.

16 Nisan 2024 09:37