ÖF
Soru Sahibi
7 Şubat 2021 08:53

anti nükleer antikor

Hocam merhabalar.Annanemde ankilozan spondilit,annemde eklem romatizması ve babamda sedef hastalığı var.Daha önce romatolojiye ana pozitifliğinden ve servikal mr'da vertebra köşelerinde ostefitlerden dolayı gittim.Ekstra testler yapıldı.Ana testi yalancı pozitif dendi.6 ayda bir test yaptırmam söylendi.O dilimden bu yana 3 test yaptırdım 6 ay arayla.İlki 1/100 pozitif geldi.İkincisi negatif geldi.Son yaptırdığım birkaç gün önceki testte sonuç olarak 1:320 (Pozitif 2+) dfs benzeri granüler,granüler,hücre doku insan hep 20-10 hücreleri/Ma yazıyor.Anlamsız pozitiflik olabilir mi?Şikayetlerim belimde ağrı ve kemiklerimde ağrı var.Tekrar bir romatolojiye gitmemi önerir misiniz,test sonucu yüksek mi hocam?

4 cevap
Cevaplar (4)
Prof. Dr. İzzet Fresko
Romatoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

ANA normal insanlarda da pozitif olabilir. Anlattığınız durum ANA ile ilişkili hastalıklarla ilişkili değil gibi. Bence endişelnmeyin. Altı ay ya da yılda bir bir romatologa gözükün ki rutin kontrollerinizi yapsın. Şu aşamada herhangi bir şey yapmanız gereksiz.

8 Şubat 2021 12:17
ÖF
Soru Sahibi

Hocam gittiğim dahiliye doktoru immünoblot testleride istemiş.Biri dışında hepsi negatif çıkmış.Nükleosom başlığı altında dfs70(immünoblotting) pozitif 3+ yazıyor.Ana testinde 1:320 (Pozitif 2+) dfs benzeri granüler,granülerdi.İkisi farklı test mi anlamadım.Açıklayabilir misiniz?6 ayda ana testi yaptırmaya devam mı ediyim hocam?Hla b27 sonucum daha çıkmadı.Hla b27 sağlıklı insanlarda pozitif çıkabilir mi?Teşekkürler.

10 Şubat 2021 07:48
Prof. Dr. İzzet Fresko
Romatoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

dfs 70 önemli değil. Tek başına hastalık belirtisi anlamına gelmez. Durum daha önce size açıkladığım gibi.

15 Şubat 2021 09:02
ÖF
Soru Sahibi

Hocam hla b27 testide pozitif çıkmış.Boyun mr'ında patolojik kifozite izlendiği yazıyor.6 ay sonra mı gideyim sizce?

19 Şubat 2021 16:04
Prof. Dr. İzzet Fresko
Romatoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

Bence altı ay sonra gitmeniz yeterli. Bahsettiğiniz test sonuçları tartışmaya herhangi bir şey katmıyor.

21 Şubat 2021 19:32
ÖF
Soru Sahibi

Hocam çok teşekkürler aydınlattınız beni.Yani açıkçası romatoloji bölümü bulmaca oyunu gibi kolay teşhis konmuyor işiniz zor cidden.Bağışıklığımı yükseltici ne yapabilirim hocam 1 hafta önce dilimde beyazlıklar oldu aile hekimi ağzında mantar olmuş demişti.Mikostatin yazmıştı.Bağışıklığımı güçlendirirsem fena olmaz herhalde.Herhangi bir öneriniz var mı bağışıklık yükseltmek için?

22 Şubat 2021 19:05
Prof. Dr. İzzet Fresko
Romatoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

Bağışıklık güçlendirme diye bir kavramımız yok. Genel sağlığınıza dikkat edin mümkün olduğunca dengeli beslenin. Başka bir şey yapmanıza gerek yok.

28 Şubat 2021 19:15