YT
Soru Sahibi
30 Haziran 2019 22:22

Anneannemin Bacaklarında Skleroderma Benzeri Görünüm ve Diyaliz

Tolga hocam merhaba.Daha önce kendimle ilgili romatizma sorusu sormuştum şimdi anneannem için soruyorum yardımlarınız için çok teşekkürler şimdiden . Anneannem 77 yaşında.Yıllardır eklem ağrıları var.Böbrekleri az bir yüzde ile çalışıyordu maalesef artık hiç çalışmıyor ve diyalize giriyor.Bugün ziyaretine gittiğimde dikkatimi çekti iki bacağı da taş gibi sert ve parlak (dizinden aşağısı) aynı skleroderma görünümünde.Anneannemin yürüme engeli de var doktora gidip gelmesi çok zor oluyor.Takdir edersiniz ki anti romatizmal ilaçlar böbrekte harabiyete sebep olabiliyor.Muayene etmeden görüş bildirmenizin zor olduğunu biliyorum ama merak ettiğim şey anneannemde skleroderma olduğunu varsayarsak ve diyalize girdiğini de göz önünde bulundurursak onun durumuna uygun ilaçlar var mıdır yoksa zaten yaşlı ve diyalize girdiği için yapılacak birşey yok mudur? Nefroloji doktorlarına ağrılarından bahsediyormuş fakat böbreklerin daha önemli olduğunu söyleyip herhangi bir tanı yada tedavi için yönlendirme yapmamışlar . Ben romatolojiye götürmeyi planlıyorum ama kendimden biliyorum süreç uzun ve yorucu maalesef eğer anneannem fayda sağlayacaksa anneannemi yormaya değecekse götürmek isterim . Cevabınız için şimdiden teşekkürler hocam . Sevgiler saygılar .

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Tolga Enver Yücetürk
Romatoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

Günaydın, Böbrek yetmezliğinin de neden olduğu pek çok cilt bulgusu olabilmekte. Bu açıdan sadece ciltteki sertleşme ile bir romatizmal hastalık olduğunu söyleyebilmek zor. Anneannenizin başka bir uzman hekim tarafından görülme gereği konusunda kendisini takip etmekte olan Nefroloji uzmanının fikrini alabilirsiniz.

1 Temmuz 2019 09:33