KT
Soru Sahibi
11 Aralık 2015 19:23

anne-babalar çocuğa yenidoğan kardeşini nasıl tanıtmalıdır?

iyi akşamlar hocam, 2 yaşındaki çocuğumuza yenidoğan kardeşini nasıl tanıtırsak doğru bir tutum sergilemiş oluruz? anne-babalar, nasıl davranırsa çocuklar arası kıskançlık vb. davranışları görülmez ya da en aza iner? anne-babalar çocuklarına sevgi gösterirken ve çocuklarının ihtiyaçlarını karşılarken nelere dikkat etmelidir?anne-baba dışındaki diğer aile yakınlarının olası yanlış tutumlarına karşı nasıl tedbir alabiliriz? teşekkür ederim.

2 cevap
Cevaplar (2)

İlk Öncelikle eşinizi ve sizi tebirk ederim. Bu durumu çocuğa açıklarken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta bunu olağan bir şey gibi çocuğa açıklamanız. Anne ve baba ne kadar rahat olursa çocuk da o kadar rahat olur. Çocuk, anne ve babasında endişe sezerse bu durumun kendisi için de endişe yaratıcı bir şey olduğunu düşünüp tepki gösterir. İkinci olarak yeni bebek evde bir takım değişikliklere neden olacaktır. Bu yüzden bu değişimşer çocuğa tek tek açıklanmalıdır. Yine yeni doğana alınan oyuncak ya da kıyafetler diğer çocukta kıskançlığa neden olacağı için bu konuda da hassas olmanızı tavsiye ederim. Siz ne kadar dürüst ve sakin olursanız o kadar iyi olur. Çocuğun endişe duyduğu tek şey anne ve babanın sevgisini ve ilgisini kaybetmektir. Çocuğa bunu kaybetmeyeceğini göstermek ise söylemekten çok daha yararlıdır. Son olarak çocuğun günlük rutinini bozmak bu tarz durumlarda çocukta kaygıyı tetikler. Örneğin bebek doğar doğmaz çocuğu kreşe yazırmak doğru olmaz. Rutin bozmamanız bu dönemde iyi olacaktır. Umarım bütün bunlar sorunuza cevap olmuştur. İyi Akşamlar

12 Aralık 2015 00:02
KT
Soru Sahibi

sayın hocam,çok teşekkür ederim.

12 Aralık 2015 16:48

Rica ederim.

12 Aralık 2015 19:04