SA
Soru Sahibi
19 Haziran 2018 16:48

Angeliq kullanırken ne zaman adet olunur ?

3 tane çocuğum var.43 yaşındayım.Eşim vafat etti 8 yıl sonra tekrar evlendim. Eşimin çocuğu yok. 8 aydır korunmuyorum. 3 cü denememizde ovülasyonun ortasında kanamam oldu doktora gittim fsh 26 çıktı.Tüp bebek yaparsan olur dedi doktor. İzmire tüp bebek doktoruna gittim. Yumurta rezervim azalmış. Şimdilik klomen deneyin olmazsa 1 yıl sonra gelirsiniz dedi. Şubat ayında klomenle denedik yumurtam kendisi çatladı fakat döllenme olmadı. Adet düzensizliğimde başladı. Fsh bu ay 36 çıktı. 50 gündür adet olmadığım için angeliq kullan artık dedi doktorum. Düzenli adet olursun dedi.1 haftadır kullanıyorum ama daha adet olamadım. Şu an ovülasyonun 56 cı günündeyim. Angeliq kullanmaya başladığım günün ertesi sabah ateşim sonunda yükselmeye başladı. Progesteron salgılıyorum 6 gündür. Kasıklarımda 1.5 aydır ağrı var sanki adet olucakmışım gibi ama olamıyorum.Daha önce 2 kere falan en fazla 40 gün adet gecikmesi yaşadığım oldu. Hiç bu kadar gecikme yaşamadım. Sizce angeliq içerken ne zaman adetimi bekliyim. Yoksa 1 hafta içinde olmammı gerekirdi. Tekrar doktora gitmeme gerek varmıdır? Bana neler önerirsiniz?

2 cevap
Cevaplar (2)
Prof. Dr. Erdal Aktan
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Yaşınız ve dırumunuz dikkate alındığında tüp bebek dışındaki yöntemlerinbaiarı şansı ihmal edilebişir derecede düşük Tüp bebek yöntemiyle dahi (ki biz kliniğimizde tüp bebek uygulaması için bile 43 yaşını son yıl olarak görüyoruz) uygulama başına canlı doğum oranı 43 yaşında tüm dünyada %5 civarındadır.

25 Haziran 2018 09:33
SA
Soru Sahibi

Peki teşekkürler. Fakat merak ettiğim bir şey daha var; Angeliq içtikten sonra ateşim yükseldi ve 14 günlük süreç başladı. İlaç progesteron salgılattığı için 14 cü günden sonrada içmeye devam edersem adetim olması gereken günde olmazmı acaba ? İlacı kesmem mi gerekir 14 cü günde ?

26 Haziran 2018 09:29
Prof. Dr. Erdal Aktan
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Söz konusu ilaca başladıktan sonra ara vermeden bitene kadar devam edecek

11 Temmuz 2018 16:44