kb
Soru Sahibi
17 Aralık 2020 09:23

Amniyon sıvısı fazlalığı

Merhaba hocam. 24 haftalik hamileyim. Bir perinatoloji uzmanına detayli ultrason yaptırdım. Dr amnion sıvısı için rapora polihidramnios yazmış. bana da amnion sivin fazla dedi. Raporda ayrica normalin üst sınırında, en derin cep 80 mm diye belirtmiş. Tokluk ve açlık kan şekeri bastırdım açlık 77 tokluk kan şekeri ise 104 cıktı. Karbonhidrat meyve ve tatlı asla yememek gerektiğinden bahsetti. Siz Ne yapmamı önerirsiniz acaba? Bunlari kesince normale dönebilecek birşey mıdır? Bir de sizden yorumlamanizi rica edebilir miyim? Şimdiden cok tesekkur ederim. Iyi çalışmalar

2 cevap
Cevaplar (2)
Prof. Dr. Murat Yayla
Kadın Hastalıkları ve Doğum , Perinatoloji - Riskli Gebelikler

Gebelik şekeri başlangıcı olabilir. Yiyeceklerde kesin bir yasak yok ancak diyetisyen ile görüşmeniz gerekli.

23 Aralık 2020 18:34
kb
Soru Sahibi

Hocam öncelikle cevabınız ve ilginiz için cok teşekkürler. Uzmanligi perinatoloji olan birkaç farklı dr a gittim bu durum icin. Ilk olarak direk önerdikleri şeker yükleme testi. Kimisi gebelik sekeri çıksa da cikmasa da diyet yapacagimi, kimisi şeker çıkmazsa diyete gerek olmadığını söylüyor. Testi yaptırmak istemiyorum ama yaptırmak durumundayım sanırım. Şeker çıkmazsa nasıl bir yol izlememi önerirsiniz acaba? Yediğim ve içtiğim seylere dikkat ediyordum zaten hala da öyle. Söylediğiniz gibi bir diyetisyenle görüşmek ve gebelik boyunca devam edip arada kan şekeri baktırmak yeterli olur mu acaba? Çok teşekkürler..

23 Aralık 2020 21:24
Prof. Dr. Murat Yayla
Kadın Hastalıkları ve Doğum , Perinatoloji - Riskli Gebelikler

Kilonuz normal ise yaklaşık 1800 kalorilik bir diyet yapmanız yeterli. Şeker testi iyi çıktı diye her şeyi yemek doğru değildir.

18 Ocak 2021 18:42