CN
Soru Sahibi
15 Şubat 2023 17:01

Ameliyat sonrası komplikasyon

Merhaba sayın hocam, Annem 55 yaşında, önceden böbreküstü bezlerini aldırmıştı, şimdi de göbek fıtığı ameliyatı oldu. Ameliyat sonrası tahlillerde şöyle sonuçlar geldi. Korkmamızı gerektirecek herhangi bir sorun var mı acaba? Şimdiden teşekkürler Karaciğer sol lob segment 2'de 14 mm çaplı BT'de karakterize edilemeyen hipodens lezyon. US önerilir. Batın içinde yaygın serbest hava dansiteleri izlenmekte olup 2 gün önce operasyon anemnezi olan olguda serbest hava miktarı fazla olduğu düşünüldü. Bu görünüm ile lümenli organ perforasyon ekarte edilemez. Klinik korelasyon önerilir. Mesh ile herni tamiri anamnezi olan olguda batın anterior duvarda cilt altı yağlı doku içerisinde drenaj kataterleri ve hava dansiteleri mevcuttur. Endometrium çift duvar kalınlığı 8 mm ölçülmüş olup jinekolojik değerlendirme önerilir. L3-4 vertebralarda fiksasyon materyali. Kemiklerde dejeneratif değişiklikler. Sağ surrenal gland izlenmedi (opere).

2 cevap
Cevaplar (2)
Op. Dr. Can Türek
Genel Cerrahi

Karaciğerde bir lezyondan bahsediliyor, bunun araştırılması gerekir.

16 Şubat 2023 15:20
CN
Soru Sahibi

Yanıtınız için teşekkür hocam. Bide şöyle bi sonuç çıktı, buradan bir sonuç çıkarabilir miyiz yine inceleme mi gerekir? Aort ve dallarında koroner arterlerde aterosklerotik değişiklikler mevcuttur. her iki akciğerde dependan alanda parankimal bantlar izlendi. Tekrar teşekkürler

16 Şubat 2023 15:21
Op. Dr. Can Türek
Genel Cerrahi

Onlar damar sertliği ile ilgili, karaciğerle ilgisi yok.

16 Şubat 2023 15:25