IE
Soru Sahibi
18 Nisan 2022 11:43

Ameliyat oldum ağrılarım geçmedi

Hocam öncelikle iyi çalışmalar. 15 gün önce bel fıtığı ameliyatı oldum. Ama ağrılarım hiç geçmedi. Artarak devam etti. Ameliyat eden doktoruma gittim normal geçecek dedi. İyi olamadım hocam. Sonra gittim yeni bir mr çektirdim. Kendi doktoruma göstermeden tarafsız bir gözün görmesini istiyorum hocam raporu gönderiyorum. Değerlendirir misiniz. LOMBER MR Kullanılan sekanslar: - Sagital planda T2 ağırlıklı - Sagital planda T1 ağırlıklı - Transvers planda T2 ağırlıklı BULGULAR: Lomber lordoz artmıştır. Lomber düzeyde skolyoz izlenmektedir. Lomber disklerde dejenerasyona sekonder sinyal kaybı mevcuttur. L1-L2 diskinde hafif bulging izlendi. L2-L3 diskinde ılımlı posterior bulging, hafif dural kese basısı izlenmektedir. L3-L4 diskinde sağ ve sol santral düzeyde belirginleşen posterior bulging, ılımlı dural kese basısı, lateral resseslerde hafif daralma izlenmektedir. L4-L5 diskinde sağda laminatomi defekti, çevresindeki paraösseöz kas planlarında ve cilt altı yumuşak doku planlarında postop sekel değişiklikler izlendi. L4-L5 düzeyinde santral ağırlıklı, sağ ve sol santral uzanımlı disk protrüzyonu, dural kese basısı, disk posterioründa annüler yırtık, spinal kanalda daralma, lateral resseslerde daralma, nöral foramenlerde hafif daralma izlenmektedir. L5-S1 diskinde santral ağırlıklı, sağ ve sol santral uzanımlı disk protrüzyonu, dural kese basısı, disk posterioründa annüler yırtık, spinal kanalda hafif daralma, lateral resseslerde ılımlı daralma izlenmektedir. L4-S1 düzeylerinde daha belirgin olmak üzere disklerde sinyal kaybı izlendi. Vertebra korpuslarının yükseklikleri doğaldır. Vertebra korpus end plateralinde yer yer schmorl nodülü ve korpus köşelerinde yer yer osteofittik sivrileşmeler izlenmektedir. Spinal kord normal konumda sonlanmaktadır. Distal spinal kordun kalınlığı ve sinyal intensitesi doğaldır. Konusmedüllaris, kaudaequina sinir lifleri normal olarak izlenmiştir. Kanal içi yer kaplayan oluşum, patolojik sinyal intensite değişikliği saptanmamıştır. Alt lomber düzeylerde faset eklemlerde hafif dejeneratif değişiklikler izlenmektedir. Lomber düzeylerde paravertebral kaslar atrofiktir. Orta - alt lomber düzeylerde sağ paravertebral kas planlarında ödematöz değişiklikler izlenmektedir

0
2 cevap
000 görüntülenme
Cevaplar (2)
Op. Dr. E. Onur Kulaksızoğlu
Op. Dr. E. Onur Kulaksızoğlu
Beyin ve Sinir Cerrahisi

Selamlar, Öncelikle büyük geçmiş olsun. Mutlaka istirahat ediniz. Sabırlı olmanızı öneririm. İlk 3 hafta ödem pik yapar. Rapora göre yorum yapmam çünkü ameliyat olan kişilerin o bölgedeki değişiklikleri yanıltıcıdır. Çok sıkıntılı süreç devam ederse iyi bir muayene ile değerlendirmek için bekkerim. Geçmiş olsun.

18 Nisan 2022 13:49
IE
Soru Sahibi

Tşk ederim hocam. Ağrılarım devam ediyor. Mr çektirdim. Başka bir hekime gösterdim. İlk mr la aynı, fıtık orda duruyormuş. Sonradan olma bir şey değil dedi. Peki benden aldım dediği şey ne olabilir hocam ameliyatı yapan hekimin. Ameliyatın çok iyi geçti, çok büyük fıtık çıkardım senden demişti.

24 Nisan 2022 22:21
Op. Dr. E. Onur Kulaksızoğlu
Op. Dr. E. Onur Kulaksızoğlu
Beyin ve Sinir Cerrahisi

Selamlar, Şanssızlık.. Tekrar olasılığı mikrocerrahi ile çok düşük olmasına rağmen hepimizin başına gelebiliyor.

25 Nisan 2022 08:42
Op. Dr. E. Onur Kulaksızoğlu
Op. Dr. E. Onur Kulaksızoğlu Beyin ve Sinir Cerrahisi

Yazar toplam 14231 soru cevapladı.

Doktorun Cevapladığı Diğer Sorular
beyin kanaması mı geçiriyorum Op. Dr. E. Onur Kulaksızoğlu
Lomber mr Op. Dr. E. Onur Kulaksızoğlu
Bel ağrıları ve bacakta gerginlik Op. Dr. E. Onur Kulaksızoğlu
Mr Op. Dr. E. Onur Kulaksızoğlu
Syringomyeli Op. Dr. E. Onur Kulaksızoğlu
Beyin ve Sinir Cerrahisi İle İlgili Diğer Uzmanlar
Uzm. Dr. Kenan Saraçoğlu Beyin ve Sinir Cerrahisi
Uzm. Dr. Mansur Mammadov Beyin ve Sinir Cerrahisi
Dr. Bedi Özkan Aydoğdu Beyin ve Sinir Cerrahisi
Op. Dr. Merdin Ahmedov Beyin ve Sinir Cerrahisi
Dr. Öğr. Üyesi Ali Osman Muçuoğlu Beyin ve Sinir Cerrahisi
Facebook Twitter Instagram Youtube