8 Haziran 2015 00:47

alt ast yüksekliği

Merhaba hocam. 3 aylık bebeğimiz doğdugunda crp 17 sepsis şüphesi ile 1 hafta küvezde kaldı. ast 50 alt 55 seyrindeydi. 2 aylıkken kan kültüründe cmv virüsü saptandı. cmv pcr > 79.4 kopya /ml. ayrıca alt 120 ast 118 olarak çıktı. hocam çapa tıp fakultesi enfeksiyon bölümüne başvurduk. orada bize pcr değerinin çok düşük olduğunu bunun pozitif sayılamayacağını fakat alt ast enzim yüksekliğinin cmv virüsü ile ilgili olmadıgını çocuk gastroenterolojisinin araştırmasını söylediler. kafamız çok karıştı. şu an için göz taraması , kbb ve kafa ultrasonunda olumsuz bir şey saptanmadı. her gittiğimiz bölümde haftada bir kan aldıklarından bebeğimiz iyice kansız kaldı. en son geçen hafta kan örneğinde alt 115 ast 119 alp 324 ggt 56 ldh 440 neu % 11.5 hbs ag negatif anti hbs 1000 anti cmv igg 57,10 pozitif cmv igm 2,70 pozitif çıktı. şimdi hocam 3 aylık bebeğimizde doğdugundan beri alt , ast ve ldh yüksekliği var. cmv virüsü pozitif. beslenmesi , uyku düzeni , kilosu , herşey normal. fakat hocam bu enzimlerin yüksek seyretmesi bizi korkutuyor. 15 günde bir 4 tüp kan veriyoruz. karın usg normal. nasıl bir yol izlemeliyiz hocam.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Tufan Kutlu
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Gastroenteroloji, Hepatoloji ve Beslenme

Sizi gastroenteroloji izlediği için dışarıdan karışmam doğru olmaz ancak bazen bebeklerde AST ve ALT aylarca biraz yüksek kalabilir (hastalık olmadan) . Bu nedenle izlemeye devam etmek gerekiyor...

15 Haziran 2015 09:16