EA
Soru Sahibi
25 Ekim 2021 16:56

Akciğer Kanseri?

Hocam merhaba annemi Eylül ayında idrar yollarında yanma ve öksürük şikayetiyle Göğüs hastalıkları ve İç hastalıklarına götürdüm.Kan tahlillerinde crp sinin yüksek olduğunu ve idrar yollarında enfeksiyon olduğu söylendi.Ayrıca öksürük için BT çekildi. BT Sonuçları şöyle; TORAKS BT İNCELEMESİ, YAŞ:61 Mart 2021 de Covid geçirdi,Ailede akciğer kanseri görüldü,Sigara geçmişi yok İnceleme IVKM verilmeden elde olunduğundan parankimal ve vasküler yapıların değerlendirilmesi yetersiz olup kitle ekartasyonu yapılamamaktadır.İzlenebildiği kadarıyla; Trakea açıktır. Mediastende ana vasküler yapılar ve kalp kompartmanları doğaldır Sol Hiller bölgede üst lob bronşu düzeyinde yaklaşık 4cm aksında,yumuşak doku dansitesinde kitlesel alan izlendi (LAP?,malignite?)Komşuluğu mediastende prevasküler alanda,paratrekeal,subkarinal ve sağ hiler alanda kısa aksı yaklaşık 1.5 cm'ye varan multipl LAPlar izlendi.Ayrıca sağ akciğer orta lob bronşu düzeyinde dolgunluk,daralma ve eşlik eden parankimal subsegmenter atelektazi dikkati çekmiştir.Kontrastlı toraks BT ve bronoskopik inceleme önerilir. Sağ akciğer alt lob posterobazalde yaklaşık 7mm çaplı,üst lob posteriorda yaklaşık 5mm çaplı parankimal nodüller izlendi. Torakal vertebrelarda ılımlı osteodejeneratif değişiklikler dikkat çekmiştir. Bugün kontrol için çekilen BT de ise sağ akciğerdeki izlerin kaybolduğu ama sol akciğerdeki yapı için Ondokuz Mayıs Üniversitesinde bronoskopi yapılması gerektiği söylendi.Ayrıca idrar yollarındaki enfeksiyon da devam ediyor.Hasta ile ilgili genel bir durum değerlendirmesi bir de siz yapar mısınız? Ayrıca idrar yollarındaki enfeksiyon devam ediyor,öksürük neredeyse yok bu enfeksiyon LAP'a neden olur mu bir de bu izlerin sebebi Mart ayında geçirdiği Covid kaynaklı olabilir mi?İyi akşamlar..

0
4 cevap
000 görüntülenme
Cevaplar (4)

Sayın Evren, Annenizde akciğer kanseri olabilir. Bir an önce tanıya gidilmesi lazım. Biyopsi teklif ederlerse kabul edin. Ayrica PET çekimi de önerebilirler, çektirin. Geçmiş olsun.

26 Ekim 2021 10:47
EA
Soru Sahibi

Hocam selamlar vakit ayırdığınız için teşekkür ederim.Biraz önce Samsun Ondokuz Mayıs Tıp Fakültesinde Prof Dr Nurhan Köksal’a muayene olduk 28 Eylül ve 24 Ekimde çekilen Bt’leri inceledi.Akciğerde kitle bulunmadığını sadece Lap’lar olduğunu aktardı.Kendisine akciğer kanseri olma olasılığını sorduğumda ise “Sarkoid” gibi görünüyor tümör yok dedi.Yarın ilaçlı Bt çekilecek umarım bir sıkıntı çıkmaz.Sağlıklı günler dilerim.

26 Ekim 2021 12:26

Haydi hayırlısı, tekrar çok geçmiş olsun.

26 Ekim 2021 19:36
EA
Soru Sahibi

Hocam hayırlı akşamlar daha önce sizinle konuşmuştuk akciğerdeki laplarla ilgili hekimimiz Sarkoidoz şüphesi ile EBUS istemişti.Patoloji sonuçları az önce çıktı.Rica etsem bir bakar mısınız ciddi bir şey var mı yirmi gündür stres beni yedi bitirdi. Patoloji adı:İnce iğne aspirasyonu,gönderilen yayma preparatların değerlendirilmesi Klinik bilgi:Sarkoidoz? Subkarinal lenf nodundan biyopsi alındı Gelen materyalin özelliği: 4 adet lam alkol içerisinde geldi.PAP boyandı Yeterlilik:Değerlendirme için yeterli Tanı kategorisi:Malignite negatif Tanımlama: Eritrositlerle kaplı bir zeminde lenfoid hücreler ve küçük gruplar halinde bronş epitel hücreler izlenmiştir.Granülom benzeri oluşum veya dev hücre izlenmemiştir. İkinci Rapor: Patoloji adı:Transbronşial akciğer,biyopsi Klinik bilgi:Sarkoidoz? Makroskopi: Çok ince çapta topluca 0.5x0.4x0.2 cm boyutlarında kırmızı renkli iğne biyopsi materyalinin tamamı bir kasette takibe alındı. Mikroskobi: İğne biyopsi örneğinde fibrin kitleleri içerisinde nekroz içermeyen granülom yapısı izlendi Klinik ve radyolojik bulgularla ile uyumlu ise sarkoidozu desteklemektedir. Tanı:NON NEKROTİZAN GRANÜLAMATÖZ OLAY,subkarinal lenf nodu EBUS

11 Kasım 2021 20:52

Gözünüz aydın, Kanser yok. Allaha emanet olun

12 Kasım 2021 09:24
EA
Soru Sahibi

Her defasında usanmadan yanıt verip değerli vaktinizi ayırdığınız için teşekkür ederim hocam var olun.

12 Kasım 2021 17:36

Sağlıcakla kalın

15 Kasım 2021 08:18
Prof. Dr. Melih Kaptanoğlu
Prof. Dr. Melih Kaptanoğlu Göğüs Cerrahisi

Yazar toplam 359 soru cevapladı.

Doktorun Cevapladığı Diğer Sorular
Akciğer covid sonrası bt Prof. Dr. Melih Kaptanoğlu
pnomotoraks Prof. Dr. Melih Kaptanoğlu
MULTIPL LENF NODU Prof. Dr. Melih Kaptanoğlu
Sırtta ağrı Prof. Dr. Melih Kaptanoğlu
gögüste batma ve ağrı Prof. Dr. Melih Kaptanoğlu
Göğüs Cerrahisi İle İlgili Diğer Uzmanlar
Op. Dr. Özgür Öztürk Göğüs Cerrahisi
Prof. Dr. Abdullah Erdoğan Göğüs Cerrahisi
Op. Dr. İlker Kolbaş Göğüs Cerrahisi
Op. Dr. Galbinur Abdullayev Göğüs Cerrahisi
Doç. Dr. Aykut Eliçora Göğüs Cerrahisi
Facebook Twitter Instagram Youtube