EF
Soru Sahibi
1 Aralık 2020 21:42

Ağrı yok. Prp gerekli mi

Merhaba. Dizlerimde zaman zaman, uzun süre hareketsiz kalmanın ardından; attığım ilk 3-4 adımda hissettiğim önemsenmeyecek düzeyde bir ağrı oluyordu. Bu durum nadir de olsa uzun süredir aralıklı olarak tekrar edince önemli bir problemin sinyali olabilir endişesi ile doktora gittim. Doktor, genetik olarak kıkırdak yapımın ince olduğunu; ağrı olmayışının sebebinin ise zayıf olmam olduğunu söyleyerek, deformasyona uğrayan kemik bölgelerini onarmak için prp yı önerdi. Fakat muhtemelen prp nin 3-4 yıl için de tekrarlanmasının gerekeceğini söyledi. Ben pilates antrenörlüğü yapıyorum ve ayrıca aktif olarak spor da. İşim gereği durumu telafisi zor bir hale getirmekten endişe etsem de; hiç yok denecek düzeydeki bir ağrı için; üstelik 3-4 yıl sonra tekrarlamam gerekecek olan prp yı bugün yaptırmalı mıyım karar veremiyorum. Sitede, dizlerde çok faydalı olmadığına dair doktor yanıtlarını da okuyunca danışmak istedim. Prp yaptırmadan Collagen kullanımı faydalı olur mu? Ne önerirsiniz? Teşekkürler.

1 cevap
Cevaplar (1)
Op. Dr. Tayyar Öz
Ortopedi ve Travmatoloji

Geçmiş olsun. Normalde muayene etmeden ve görüntüleri incelemeden tedavi önermek doğru değil. Ben anlattıklarınıza göre cevap vereyim. Prp tedavisi doğal bir tedavi yöntemi. Aşınmayı önlemek için en etkili yöntem. 3-4 yıl değil 6 ayda bir önerilir. İstanbuldaysanız yardımcı olurum.

1 Aralık 2020 21:53