TN
Soru Sahibi
13 Mart 2021 06:35

Agri, suyumuzun fazla olması ve diabet

Kolay gelsin öncelikle. 32+6 haftalik hamileyim.17 haftalik iken servikal incelme sebebiyle düşük tehlikesi vardı serklaj önermişti perinatoloji uzmanı ama kararı bize bırakmıştı o zaman ilaç tedavisi uygulucaz dedi progestan 200 mg, lutinus vaginal fitil ve prolutan depot haftalik igne vurulacaksin dediler.Yaptırdım 24 haftalik iken kendi doktorum seker yuklemesi yaptiralim dedi. Aclik 98 cikti 75 gr ogtt ilk 60dk 176 son 120 dk 75 gr ogtt 134 cıktı. 27 haftalik olduk karın ağrısı ve kasık ağrısı nedeniyle kadın doğum a başvurdum suyumuzun fazla olduğu bebeğin gelme riski var dedi doktor bizi Balıkesir merkez e yönlendirdi orda 2 gece kaldık GDM olarak değerlendirdiler. Diyet listesi verildi . Insulin başlandı sabah 9 da 3ünite Akşam 21 de 2ünite şeklinde. Sonra suyumuz normale dönmeye başlamış. Ama insuline devam ediyorum. Aclik kan sekerim yüksek çıkıyor o nedenle endokrin uzmanı insulin dozunu arttırdı sabah 9 da 6 akşam 21 de 5 levemir uyguluyorum.32+6 a kadar gelebildik boylece bi aksam şiddetli karın ağrısı ve kasık ağrısı nedeniyle hastaneye gittik nst ye bağladılar tansiyonum 100/60 idi . Mide bulantısı vaginal akıntımin arttığını söyledim muayene edecekti ebeler sonra icapci doktor ile görüştüler ve benim Balıkesir merkez e yönlendirdiler.Nst de agri birkez goruldu onun da degeri 60 imis. Ama biz gidemedik sabaha kadar bekledim eşim 24 saat nöbet usulü çalışıyor ciddi bir durumda arayacaktım.Karnimda sağa veya sola yatarken batıcı bir ağrı oluyor zor yatı yorum bacak aralarıma kramp ve ağrı giriyor ayrıca karnimda bebek tek bir yere toplanıyor vagina bölgesine baskı uyguluyor. Sizce tam teşekküllü bir hastaneye gitmemiz uygun mudur hocam ?Magvital, fertamir, d3 vitamini kullanıyorum. Prolutan igne haftalik yapıldı. Beni korkuttular bi bayan 32 haftalik iken doğum yaptım dedi . Sizce neyapmaliyim yürürken zorlanıyorum da. Bana yardımcı olursanız bu konuda çok sevinirim . Kolaylıklar diliyorum:)

0
4 cevap
000 görüntülenme
Cevaplar (4)
Op. Dr. Cem Kınık
Op. Dr. Cem Kınık
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Korkulcak bir durumun olmadıgıni düşünuyorum. Gebeliğın 33.haftalarinda yalancı kasilmslar olabilir.Bunlar düzensiz gelir.Normal dogum agriları degildir.Normal dogum agrilari düzenli gelir.Lakin sizin yapmsniz gereken haftalık takipler yapılmali.Bebegin suyuna,nst, ultrasonda serviks boyu yani rahim agzi boyu ve kilo ölçümü yapilmasinda fayda var. Su an bebeğin akciger gelisimi devam etmekte ve 35.haftada sonlanacaktir.2 hafta sonra korkulcak bur durum kalmayacaktir.Ilaclarinizi devam edin ancak proluton deport kullaniyorsaniz ona gerek yok.Esenlikler dilerim.

13 Mart 2021 07:43
TN
Soru Sahibi

Çok çok çok teşekkür ederim hocam kolay gelsin ömrünüz upuzun ve sağlıklı olsun

15 Mart 2021 00:46
Op. Dr. Cem Kınık
Op. Dr. Cem Kınık
Kadın Hastalıkları ve Doğum

tsk ederim.korkmayın hersey cok güzel olucak

17 Mart 2021 08:51
TN
Soru Sahibi

Hocam 35 haftalik a geldik size yazmıştım 32 haftalik iken. Neyse 26sinda kanamamiz oldu acile gittik il deko şehir hastanesine yönlendirdiler açıklık var dediler 3-4 cm. Şehir hastanesinde de tuşa yaptılar açıklık var diye sabahtan dogumhaneye ağrı odasına bi aldılar geceye kadar beklettiler spontan ağrı gelmesini beklemişler .Gelmeyince servise aldılar Gestasyonel diabet var diye doğum spontan olsun dediler. 2 günde öyle ağrı gelmedi nst de hiç cikmadi. So ra bu pazartesi perinatolojiye yönlendirdi doktor. Perinatolog seni taburcu edelim dedi bende ne bileyim servisteki döküyormuş bizimle ilgilenen ebelere söyledim işlemleri yaparız yoğunuz dediler beklettiler bende eşime söylemiş bulundum 1 saatlik yoldan geldi nobetciydi zor izin almiszaten sinirliydi. Ebeler eşim geldiğini görünce servis doktorunu aradı sezeryandaymis çıkınca geldi gitmeni tavsiye etmiyorum dedi kan şekerlerim aclik108 ve117 arasında gidip gelip perinatoloji endokrin e gitmemi insulin doz artışı yapılmasını söyledi bende gittim dedim eşim sinirlendi onlara kalk çıkıp gidioruz evde takip edesin burda bir şey yaptıkları yok dedi . Tedaviyi reddettik imza artık çıktık olan bana oldu stresten kötü oldum. Eve geldik şimdilik takip ediyorum ama ilk i dilin düzenlemesi yaptım 7 unite idi 9 a cikartmislardi . Aclik ve tokluk imisi de düzelmeyeĺ başladı çıkmasaydık daha mi iyiydi diye düşünüyorum bugün de özel hastaneye gittik yolda serseri tiplerin saldırısına uğradık kasılmaların oldu. . Keşke hiç çıkmasaydım bunlar başımıza gelmezdi dedim . Birde kendi doktorumuz 37 haftalik iken alırım bebeği dedi 38 haftalik olunca diabet hastası annelerin bebekleri ölümle sonuçlanabilirmiş korkuttu ondan randevu aldık siz bütün bu olanlara ne dersiniz. Şimdiden teşekkür ederim

31 Mart 2021 02:52
Op. Dr. Cem Kınık
Op. Dr. Cem Kınık
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Seker duzenli ise bebege birsey olmaz evde bekleyin bir durum olursa hastaneye gidersiniz

31 Mart 2021 07:42
TN
Soru Sahibi

Ağrı olunca direk gideceğim hocam zaten. Çok teşekkür ederim ilginiz için. Kolay gelsin

1 Nisan 2021 01:20
Op. Dr. Cem Kınık
Op. Dr. Cem Kınık
Kadın Hastalıkları ve Doğum

rica ederim.esenlikler dilerim

1 Nisan 2021 12:23
Op. Dr. Cem Kınık
Op. Dr. Cem Kınık Kadın Hastalıkları ve Doğum

Yazar toplam 68 soru cevapladı.

Doktorun Cevapladığı Diğer Sorular
Kızlik zarii Op. Dr. Cem Kınık
Kızlık zari Op. Dr. Cem Kınık
Geri Çekme Op. Dr. Cem Kınık
kızlık zarım bozuldumu Op. Dr. Cem Kınık
Kadın Hastalıkları ve Doğum İle İlgili Diğer Uzmanlar
Uzm. Dr. Tuba Tombul Kotancı Kadın Hastalıkları ve Doğum
Op. Dr. Süheyl KONAVARD Kadın Hastalıkları ve Doğum
Op. Dr. Ümran Özcan Kadın Hastalıkları ve Doğum
Doç. Dr. Eser Çolak Kadın Hastalıkları ve Doğum
Op. Dr. Günel Barut Kadın Hastalıkları ve Doğum
Facebook Twitter Instagram Youtube