AD
Soru Sahibi
21 Aralık 2021 21:08

Adet miktarında azalma

Sayın Zümrüt Hocam, ben 1 ay sonra 20 yaşıma gireceğim. İlk adetimi 11 yaşında gördüm, adetlerim ilk gördüğümden beri hep düzenlidir 28-31 gün arası olmak üzere. Ama 18.5 yaşımda yani 1.5 yıl önce üniversite sınavını kazanamadığım tarihe tekabül ediyor, o zamandan beri adet miktarım azaldı. 11 yaşımda ilk olduğumdan beri 4-4,5 gün süren adetlerimin günü 2 güne düştü. 2020 Ağustos ayında fark ettim ilk bu azalışı. Şu an hala düzenli olarak hep 2 gün adet görüyorum, 3,4,5. Günler peçete ile sildiğimde lekeler geliyor, hala üniversite sınavına hazırlanıyorum. 3 yıldır üniversite sınavı stresi üstümde.Tıp fakültesini kazanmaya çalışıyorum.Hiç anksiyetem yokken anksiyetem oluştu, sınav stresi beni başka bir insana dönüştürdü. Yüzümde hiç sivilcelerim yokken adetlerimin azalmaya başladığı 2020 Ağustos ayından 5-6 ay sonra çenemde deri altında sivilceler çıktı, 2021 yılında yüzüm hep sivilceli idi hala da öyle. Çok fazla değil ama benim daha önceden hiç yoktu. Çenemde ve alnımda, biraz da yüzümde var.Adetlerim hâla düzenli sayılır 26-31 gün arası değişiyor. Genellikle 30 gün oluyor. Ama kanama miktarı tutarlı olarak 1.5 yıldır 2 gün. 2020 nin başlarında biraz kilo almıştım 160 boyum 61 kilo olmuştum. Bu yaz yine sınavı kazanamadım ve stresten sağlıksız bir şekilde kilo verdim ve 57 kiloyum. Bu yaşıma kadar hiç FSH,LH vs. Baktırmadım.Ama 3 ay önce TSH baktırmıştım. TSH :1.94 idi referans aralığı *** *** **, FT3:3.78 referans aralığı *** *** **. FT4:1.04 referans aralığı *** *** **. Sayın hocam Engin tecrübelerinize göre sorunum ne?? SİZCE ERKEN MENAPOZ MU, PCOS MU, PROLAKTİN YÜKSEKLİĞİ Mİ SAYIN HOCAM???? LÜTFEN YARDIM EDİN, BİR YOL GÖSTERİN. SAYGILARIMLA... MUTLAKA HASTANEYE GİDİP FSH,LH VS BAKTIRMALI MIYIM? YA DA ULTRASON İLE?

0
4 cevap
000 görüntülenme
Cevaplar (4)
Op. Dr. Zümrüt Çalışkan Şenay
Op. Dr. Zümrüt Çalışkan Şenay
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Strese bağlı olarak adet miktarının azalması ve sivilcelenme beklenilen bir durumdur. Kilo kontrolüne dikkat edin, fazla kilolarınızdan kurtulun... Adetleriniz düzenli ve vaktinde olduğu için Polikistik Over Sendromu ve Erken Menopoz ilk etapta düşünmüyorum. Ancak adetli iken bakılan hormon testi ve ultrason kontrolü ile emin olabiliriz. Geçmiş olsun, gelecekte sizi meslektaşım olarak görmek dileklerimle, başarılar... 🤗

21 Aralık 2021 23:10
AD
Soru Sahibi

Hocam öncelikle tatlı mesajınızla beni çok mutlu ettiniz, yüzümde bir tebessüm belirdi. İnşallah meslektaşınız olurum 🥰 Sizin gibi başarılı ve tatlı bir doktor olmak çok istiyorum. Sizi buradan yeni tanıdım. Ama belli ki kalbinizin güzelliği yüzünüze yansımış. Güzel dilekleriniz için çok teşekkür ederim gerçekten,çok mutlu oldum🌼 Değerli vaktinizi ayırdığınız için de ayrıca teşekkür ederim.Sayın hocam size sormak istediğim,aklıma takılan birkaç soru daha var: 1. Strese bağlı adet miktarında azalma 1,5 yıldır devam eder mi? Gerçekten de anksiyetem çok arttı, çok stresli zamanlar geçirdim hala da devam ediyor. 2. 11 yaşımdan beri 4-4.5 gün süren adetlerim 1.5 yıldır hep 2-2.5 gün diğer günler bazen 6. Güne kadar lavobada sadece lekelenme şeklinde peçeteye geliyor, yani 1,5 yıldır hep böyle olmasının nedeni sadece stres midir? 3. Sizce mutlaka doktora gidip fsh,lh baktırmalı mıyım sayın hocam? 4. Sadece iç hastalıkları doktoruna gitsem hormon tahlillerine baksa yeterli olur mu?

22 Aralık 2021 18:04
Op. Dr. Zümrüt Çalışkan Şenay
Op. Dr. Zümrüt Çalışkan Şenay
Kadın Hastalıkları ve Doğum

1. stres devam ettiği sürece eder 2. yaşla beraber adet miktarı azalır, her kadının kendi içinde düzeni vardır ve seninki duzenli grubuna giriyor. 3-4. kadın doğum doktoruna gitmeni öneririm, ultrason ve hormon tahlillerine bakılması gerekiyor net olarak strese bağlı diyebilmek için...

23 Aralık 2021 13:37
AD
Soru Sahibi

1.Sayın hocam, yaşla birlikte adet miktarı azalır demişsiniz ya ben ilk adetimi 11 yaşımda gördüm. Ocak’ta 20 yaşıma gireceğim. Bu kadar erken azalıyorsa yumurtalık rezervi azalıyor mu acaba? Ya da stres mi? Kafamı çok kurcalıyor. Ama kadın Doğum doktoruna randevu bulmak bulunduğum şehirde çok zor. Erteledikçe kafam daha çok bulanıyor. 2. Boyum 160 kilom şu an 57. Sizce ideal kilom ne? Bu kilom adet düzenimi etkiler mi sayın hocam? 3.Son birkaç adet günüm 29,29,29,28,26,31,29,29 gün şeklinde. Bu adetler düzenli bir adeti ifade eder mi sayın hocam?

23 Aralık 2021 20:03
Op. Dr. Zümrüt Çalışkan Şenay
Op. Dr. Zümrüt Çalışkan Şenay
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Adetlerin düzenli... Yumurtalık rezervi her kadında yaşla beraber azalır zaten...

23 Aralık 2021 21:32
Op. Dr. Zümrüt Çalışkan Şenay
Op. Dr. Zümrüt Çalışkan Şenay
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Kadın doğum doktoruna kontrole gitmeni öneriyorum, aynı soruları aynı cevaplarla tekrarlamak istemiyorum. Geçmiş olsun.

23 Aralık 2021 21:35
AD
Soru Sahibi

Çok teşekkür ederim hocam. Son sorum adetim 2-2,5 gün sürüyor ya hormon tahlili ve USG için adetin 2. Günü mü gideyim 3. Günü mü? Hangisi daha net sonuç verir? Ve saat kaçta gitmeliyim? Saatin bir önemi var mı? Tekrardan çok teşekkür ederim. Net bir şekilde aklımdaki soru işaretlerini giderdiniz. İnşallah sizin gibi hastalarına karşı ilgili ve bilgili bir doktor olurum. Çok sağ olun.

24 Aralık 2021 23:47
Op. Dr. Zümrüt Çalışkan Şenay
Op. Dr. Zümrüt Çalışkan Şenay
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Sabah aç karnına, adet başlangıcından itibaren 5 gün içinde gitmeniz yeterli.

27 Aralık 2021 12:11
Op. Dr. Zümrüt Çalışkan Şenay
Op. Dr. Zümrüt Çalışkan Şenay Kadın Hastalıkları ve Doğum

Yazar toplam 289 soru cevapladı.

Doktorun Cevapladığı Diğer Sorular
Hamilelik riski Op. Dr. Zümrüt Çalışkan Şenay
Adet miktarında azalma Op. Dr. Zümrüt Çalışkan Şenay
gebelik olabilir mi korkusu Op. Dr. Zümrüt Çalışkan Şenay
Gebelik ihtimali Op. Dr. Zümrüt Çalışkan Şenay
Kadın Hastalıkları ve Doğum İle İlgili Diğer Uzmanlar
Op. Dr. Nesrin Büyükbayram
Op. Dr. Nesrin Büyükbayram Kadın Hastalıkları ve Doğum
Op. Dr. Aysel Abdullazade
Op. Dr. Aysel Abdullazade Kadın Hastalıkları ve Doğum
Op. Dr. Tuğrul Başar
Op. Dr. Tuğrul Başar Kadın Hastalıkları ve Doğum
Op. Dr. Selver Kübra Akkaya
Op. Dr. Selver Kübra Akkaya Kadın Hastalıkları ve Doğum
Op. Dr. Esmira Ahmadova
Op. Dr. Esmira Ahmadova Kadın Hastalıkları ve Doğum
Facebook Twitter Instagram Youtube