yd
Soru Sahibi
18 Kasım 2015 23:03

adet görememe

hocam iyi çalışmalar benim sorunum artık sorun kelimesini aştı :) 2 yıla yakın bir adet düzensizliği sorunu yaşıyorum artık delirmek üzereyim daha öncesinde çok düzenli giden adetlerin son 2 yıldır durdu en son 6 ay doğum kontrol hapı kullanmıştım kasın 2013 de bıraktım ve ondan sonra bir daha adet olmadım defalarca doktora gittim usg hormon tahlilleri neler neler tarlusal ile bile adet göremedim sadece cyglo proginova ile regli olabiliyorum hormonlarımda da öyle kayda değer bir sorun olmadığını söylüyorlar en son yapılan tahlil adetin 4. gününe ait fsh 4.1 lh 1.26 prolaktin 7.72 estrodiol 20.15 tsh 2.15 cyglo prognova ile adet görüp yaptırdığım sizce sorun nerede ? bu arada usg de polikistik over görüntüsü hep vardı bende ama bu durum hormon sonuçlarıma hiç yansımadı yani fsh lh oranı vs hiç bozulmadı üstelik ergenlik döneminden beridir de oldukça düzenli adet görürdüm son 2 yıla kadar.. aklıma takılan asıl sorulardan bir ide bu güne kadar ki hiç bir usg sonucumda rahmimin küçük olduğu söylenmemeişti he normal boyulardadır diye geçiyordu ama son usg de uterus 51*26 mm ve hafif retrovet konumdadır yazılı sormak istediğim rahim sonradan küçülebilir mi ne sebeple küçülmüş olabilir ? ve hormon sonuçlarım bu kadar normalken ben neden adet olamıyorum ?

0
2 cevap
000 görüntülenme
Cevaplar (2)
Op. Dr. Alper Şişmanoğlu
Op. Dr. Alper Şişmanoğlu
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Selamlar Aslında hormon tahlilleriniz hiç de normal değil FSH ve özellikle LH çok düşük bu da Hipofizer hipogonadotropizm var demektir yani yumurtlamayı sağlayacak hormon eksikliğiniz var. Bu durumda estrojen içeren cycloprogynova gibi ilaçlar harici bir şekişlde adet olamazsınız ve uterusunuz küçülmeye devam eder. Tavsiyem şu size cycloprogynovayı kullanmaya devam edin düzenli olarak her ay , çocuk isteğiniz olduğu bir zamanda da benimle bağlantıya geçin. Çok spor yapıyormusunuz , zayıfmısınız bunlara da cevap hayır ise o zaman evet dediklerimi yapın ilacı kullanın düzenli adet olursunuz

23 Kasım 2015 11:43
yd
Soru Sahibi

fsh geçen yıl mart ayında 2.99 du lh ise 0.69 du yani bu yükselmiş haliydi aslında :) zayıflık konusuna gelince son bir kaç yılda oldukça kilo verdim 170 boya 52 kilo civarındayım yani civarındaydım yeme bozukluğundan şüphelenildi başka bir sorun bulunamayınca.. daha sonra cyglo prg. adet olup 4. günü test yaptırdım eylülün 7 snde fsh 4.1 lh 1.26 prolaktin 7.72 estrodiol 20.15 tsh 2.15dı.aynı zamanda haşimatoluyum hipotiroid durumum son 2 3 ayda istemsiz olarak kilo aldım şu an 58 59 kilo civarındayım en son 16 martta tekrar doktora başvurdum ekim 20 den beri regl olamadığımdan ve en son eylül aynında adetin 4. günü yapılan testten sonra test yapılmadığından tekrar tahlil yapılacaktı ve tam cyglo porg. kullanacaktım ki 2 yıldır ilk kez kendi kendime regl oldum 3. günü yapılan tahlile göre de fsh 5.93 lh 8.02 estradiol 22.62 total testesteron 14.51 prolaktin 6.87 t4 0.96 tsh 0.155 oldukça az bir kanamaydı her güne ancak bir damla ve 3 gün sürdü ancak doktor kanamadan sayılır dedi adetten tan bir hafta önce usg yaptırmştım onun sonuçları ise şöyle Uterus boyutlari 62x42x27 mm ölçülmüstür. Myometrium homojendir. Endometrium ekosu düzgün olup, çift duvar kalinligi 9 mm ölçüldü. Sag over 36x22 mm olup bir kismi periferal yerlesimli milimetrik kistler içermektedir (PCOS?). Ayrica sag overde 14 mm çapli anekoik follikül saptanmistir. Sol over sinirlari net ayrimlanamakla beraber (mesanenin dolu olmamasina sekonder?) izlenebildigince 26x20 mm ölçülmüs olup periferik milimetrik kistler içermektedir(PCOS?). bu durumda sorun nerde ve ben ne yapabilirim ? biraz uzun oldu oldu farkındayım ne olur kusuruma bakmayın :)

6 Mart 2016 15:26
Op. Dr. Alper Şişmanoğlu
Op. Dr. Alper Şişmanoğlu
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Selamlar Aslında hormonlarınız ve ultrason biraz çelişiyor PCOS olması FSH ve özellikle LH düşük olmaz, en son yapılan FSH=5.93 ve LH=8.02 aslında PCOS lehine bir bulgu . TSH da çok düşük onun için ilaç kullanıyormusunuz?? İsterseniz gelin ben de bir ultrasonla bakayım , PCOS ise kesin adetlerinizi düzenlemek için yine cycloprogynova kullanmanız gerekir sonuçta ama en azından kesinleşmiş olur tanınız.

7 Mart 2016 14:24
Op. Dr. Alper Şişmanoğlu
Op. Dr. Alper Şişmanoğlu Kadın Hastalıkları ve Doğum

Yazar toplam 69 soru cevapladı.

Doktorun Cevapladığı Diğer Sorular
Çocuk isteği Op. Dr. Alper Şişmanoğlu
Korunma yöntemleri Op. Dr. Alper Şişmanoğlu
Sol kasık ağrısı Op. Dr. Alper Şişmanoğlu
Free beta HCG nedir Op. Dr. Alper Şişmanoğlu
Çift rahim ? Op. Dr. Alper Şişmanoğlu
Kadın Hastalıkları ve Doğum İle İlgili Diğer Uzmanlar
Op. Dr. Sanem Mungan Kadın Hastalıkları ve Doğum
Uzm. Dr. Çiğdem Kunt İşgüder Kadın Hastalıkları ve Doğum
Op. Dr. Sibel Üstünel Tan Kadın Hastalıkları ve Doğum
Op. Dr. Gülhan Özüm Kadın Hastalıkları ve Doğum
Doç. Dr. Volkan Karataşlı Kadın Hastalıkları ve Doğum
Facebook Twitter Instagram Youtube