CS
Soru Sahibi
29 Ocak 2020 19:28

Acil prostat kanseri

Doktor bey; Merhabalar İlginiz icin şimdiden tsk ederim. Babam 61 yasinda. Tansiyon ve kalpte ritim bozukluğu dışında bir saglik sorunu yoktu. Ancak sık idrara gitme ve mesanede doluluk hissi ile urolojiye gitti ve psa 8, 2 cikinca igne biyopsisi oldu. Hacettepe hast de yapilan biyopsi Sonucunda prostatin sag tarafi temiz ancak sol tarafin tamamı kanserli ve malesef skoru 4+5:9 yani yayilim riski yuksek cikti. Onun uzerine istenen kemik sintigrafisi ve spet-ct tetkikinin önem arz eden kismi soyle: sol 6,8,9 kostalarda ve sag 7. Kostada iki ayri lokalizasyonda silik skleroz izlenen alanlarda artmış aktivite tutulumu mevcuttur. Ve sonuc kisminda da: kostalarda tanimlanan bulgular metastaz acisindan supheli degerlendirilmis olup ayirici tanisi acisindan radyolojik korelasyonu,sintigrafik takibi ve Ga 68 psma pet bt incelemesi onerilir diyor. Babamın doktoru(onkoloji hastanesinde uroloji prof) bu bulgunun metastaz olmadığını düşünmüş olacak ki ileri tetkike gerek olmadığını soylemis ve direk ameliyat planlamasi yapmis. Bu bizi sevindirse de ortada supheli bir bulgu olmasi sebebiyle doktora bunu soyledigimizde kime sorarsan sor boyle dusunur diyerek kestirip attı. İki tane sorum olacakz 1. Bu supheye yol acan bulguların (silik skleroz alan dedigi ) metastaza bagli olma olasiligi yuksek midir? Yorumunuz nedir? 2. yayilim var ise tedavisi ve yaşamasi mumkun mudur? Not: Baska bir doktora daha gitti 6 şubatta psma pet cekilecek.

0
6 cevap
000 görüntülenme
Cevaplar (6)
Prof. Dr. Barış Nuhoğlu
Prof. Dr. Barış Nuhoğlu
Üroloji , Üroonkoloji

Merhaba.Öncelikle geçmiş olsun.İlk sorunuza yanıt verecek olursak bu ileri gleason skoruna bakılırsa metastaz ihtimali var.O yüzden son zamanlarda daha ayrıntılı bilgi veren PSMA PET-CT tetkiki ön plana çıkmaya başladı. İkinci sorunuza gelirsek metastaz var ise tedavi kararı değişir.Onkoloji takibi ile tabii ki yaşam beklentisi uzar.Tekrar geçmiş olsun

1 Şubat 2020 08:53
CS
Soru Sahibi

Doktor Bey Dönüşünüz için çok teşekkür ederim. 6 şubatta psma pet cekilecek Hacettepe Unv. Hastanesinde. Bu skorda yayılım olmama ihtimali de var ama degil mi? İhtimaller uzerinden konusmak anlamsiz belki ama zaman ilerlemiyor gercekten. Anlayisiniz ve degerli aciklayici bilgiler icin cok tsk ederim.

3 Şubat 2020 00:34
Prof. Dr. Barış Nuhoğlu
Prof. Dr. Barış Nuhoğlu
Üroloji , Üroonkoloji

Merhaba.Patoloji skoru metastaz ihtimalini kuvvetlendiriyor fakat olmayabilir de tabii.PSMA PET sonucu önemli bilgiler verecek.

5 Şubat 2020 10:49
CS
Soru Sahibi

Merhaba Doktor Bey İlginiz ve açıklayıcı bilgileriniz icin cok tesekkur ediyorum. Babamın ga68 psma pet sonucu bugun cıktı. Raporun sonuç kısmi şoyle: Prostat bezinde tanımlanan bulgu primer malignite ile uyumlu olarak değerlendirilmiştir.Metastazı ile uyumlu olabilecek patolojik bulgu saptanmamıştır. Dagılım yok onu anliyoruz cok şükür. Gleason skoru:9 psa:8,2 Bu durumda ameliyatla iyilesme sansi var midir? Skor yuksek olmasi bu hastaligin ameliyattan sonra da yayilma riskini mi gosterir? Primer malignite ne anlama gelir? Tsk ederim.

12 Şubat 2020 16:07
Prof. Dr. Barış Nuhoğlu
Prof. Dr. Barış Nuhoğlu
Üroloji , Üroonkoloji

Hastamızın metastazı olmadığından Cerrahi ile tam iyileşme sağlanabilir. Skorun yüksek olması cerrahi sonrası nüks olasılığının riskini gösterir. Primer malignite prostattaki maligniteyi ifade ediyor.

14 Şubat 2020 14:16
CS
Soru Sahibi

Doktor bey cok cok tsk ederim. Cerrahi sonrası nüks riski yine prostat icin riski gösterir degil mi? Cok net sormak istiyorum her hastalik her hastada ayni sonucu vermez ama klinik gozlemlerinize gore babamin yasam sansi var midir? Tskler. Saygilar.

14 Şubat 2020 23:38
Prof. Dr. Barış Nuhoğlu
Prof. Dr. Barış Nuhoğlu
Üroloji , Üroonkoloji

babanızın yaşam şansı tabiki var. Bu nedenle cerrahi tedavi yapılması isteniyor.

15 Şubat 2020 09:27
CS
Soru Sahibi

Cok tesekkur ederim. Skor yuksek oldugu icin robotla degil acik ameliyat yapip lenfleri de alacgiz demis doktor. Ancak babam 168 boy 105 kg. Bir de kalbinde ritim bozuklugu var ama ilac kullaniyor onun icin uzun zamandir. Doktor biraz riskli demis kilo acisindan ozellikle. Bu hastalarda da ameliyatlar yapiliyor ve onlemler aliniyor degil mi dr bey. Ben baska sehirde oldugumdan doktorla konusma sansim olmuyor babam da cekinir sormaz. Kisacasi kilolu olmasi riski arttirsa da cok buyuk bir risk midir? Dr biraz ustelemis bu konuda da. Cok tsk ederim dr bey. Allah razi olsun.

17 Şubat 2020 18:38
Prof. Dr. Barış Nuhoğlu
Prof. Dr. Barış Nuhoğlu
Üroloji , Üroonkoloji

Anestezi ve kardiyoloji hekimleri ameliyat öncesi size tatmin edici bilgiler verecektir. Babanızın kilolu olması tabi ki ameliyatı zorlaştırıyor. şimdiden çok geçmiş olsun.

24 Şubat 2020 09:22
CS
Soru Sahibi

Hocam merhabalar babama ga 68 psma pet yapildi ve metastaz cikmadi. Gectigimiz hafta Hacettepe unv hastanesinde prof de bulent akdogan’a ameliyat oldu. Ameliyat sonrasi Biyopsi raporu da geldi ancak hocaya soramamis henuz babam. Raporun ozeti soyle ameliyatta prostat tümörü ve lenf nodlari alindi. (Toplam 5 parca) Giden 4 lenf nodunda metastaz saptanmadi ve reaksiyoner hiperplazi yaziyor. 5. Parca da tümör : prostatik adenokarsinom bileteral Gleason skoru 7=4+3 tersiyer patern 5 morfolojisindedir.sol lob mid posteriorundan başlayıp sol base’e kadar uzanan yaygın ekstraprostatik uzanım, aynı tarafta mesane boynu ile uyumlu kas demetlerine mikroskobik invazyon ve seminel veziküle invazyon mevcut. Sol lob mid posteriorda ekstraprostatik uzanım alanında cerrahi sınır pozitif (5mm); ayrıca sol lob posteriorunda base’de cerrahi sınır pozitif (1 mm) cerrahi sınırdaki tümör gleason patern 4 lenfovasküler invazyon mevcut. Not: incelenen meteryalde tek odak seklinde prostatik adenokarsinom saptanmıştır. Tümör sol lob posteriorunda apeksten base’e kadar uzanmıştır, base orta bölgesi ve base’de sag lob posteromedialine de ilerlemistir.gleason skor 4+3:7,tersiyer patern 5 morfolojisindedir.prostat bez hacminin %15 ini isgal etmektedir.solda mesane boynu ile uyumlu kas demetlerine mikroskopik invazyon mevcuttur.sag ve sol seminal vezikülde neoplastik infiltrasyon izlenmistir. Lenfovasküler invazyon mevcuttur. 1. Hocam lenflerde metastaz yok ama invazyonlar mevcut ve cerrahi sinir pozitif. Bu cok mu vahim bir tablodur? Babam yasar mi saglikli bir sekilde surekli takip altinda olmak kaydiyla? 2. Hocam skor 7 olmus hangisi gercek skor igne biyopsisi 9 du. Hocaya henuz soramamislar ama 2 ay sonra kontrol demis yalnizca. Ilave tedavi de alir mi? Saygilarimla cok cok cok tesekkurler ederim.

6 Mart 2020 00:46
Prof. Dr. Barış Nuhoğlu
Prof. Dr. Barış Nuhoğlu
Üroloji , Üroonkoloji

Cerrahi sınır pozitif olması yakın takip gerektirir ve ek tedavi (radyoterapi gibi) gerektirebilir.Cerrahi olarak çıkan dokunun patolojik incelemesi daha sağlıklı bilgiler verir.Ameliyat patolojisi daha değerli.

11 Mart 2020 15:42
Prof. Dr. Barış Nuhoğlu
Prof. Dr. Barış Nuhoğlu Üroloji , Üroonkoloji

Yazar toplam 381 soru cevapladı.

Doktorun Cevapladığı Diğer Sorular
Sertleşme ... Prof. Dr. Barış Nuhoğlu
Büyüme geriliği Prof. Dr. Barış Nuhoğlu
PSA yüksekliği Prof. Dr. Barış Nuhoğlu
Varikosel değerlemesi Prof. Dr. Barış Nuhoğlu
Testis elektriklenme hissi Prof. Dr. Barış Nuhoğlu
Üroonkoloji İle İlgili Diğer Uzmanlar
Prof. Dr. Cem Güler Üroonkoloji
Prof. Dr. Barış Nuhoğlu Üroloji , Üroonkoloji
Facebook Twitter Instagram Youtube